Artykuł
Zatrudnianie obcokrajowców
Od kilku lat liczba cudzoziemców zainteresowanych pracą w Polsce rośnie. W 2007 r. wydano obcokrajowcom 12 100 zezwoleń na pracę, w 2008 r. - 18 000, a w 2009 r. ponad 29 000. Biorąc pod uwagę, że coraz liczniejsze są kategorie obcokrajowców, którzy nie potrzebują zezwolenia na podjęcie pracy w Polsce (m.in. pochodzący z krajów EOG, posiadający zezwolenie na pobyt w Polsce jako uchodźcy, posiadający zgodę na pobyt tolerowany, korzystający z ochrony czasowej), można przypuszczać, że liczba obcokrajowców pracujących w Polsce jest znacznie większa. Niektóre źródła szacują, że okresowo liczba ta może przekraczać nawet 200 000 osób. Naturalnie te statystyki obejmują wyłącznie obcokrajowców pracujących legalnie.
Stan prawny na 10 sierpnia 2010 r.
PAWEŁ ZIÓŁKOWSKI, MAREK KAMIŃSKI, MAGDALENA KASPRZAK, MAREK SKAŁKOWSKI, BEATA PAWŁOWSKA
Opracował PRZEMYSŁAW MAŃKO
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
Przewiduje się, że polscy pracodawcy mogą w przyszłości zgłaszać jeszcze większe zapotrzebowanie na pracowników zagranicznych w związku z brakiem lokalnych fachowców w zawodach deficytowych lub z przyczyn ekonomicznych, w celu obniżenia kosztu wynagrodzeń w kosztach wytworzenia towarów lub usług (np. budowlanych). Z tych względów służby finansowo-księgowe polskich firm zatrudniających obcokrajowców, rozliczając listy płac, na których znajdują się obcokrajowcy, powinny zaglądać nie tylko do przepisów polskiego prawa podatkowego, ale także do przepisów prawa wspólnotowego i umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Dopuszczalność zatrudniania cudzoziemców
Zatrudnianie cudzoziemców staje się coraz częstsze ze względu na obowiązujące Polskę unijne reguły dotyczące swobody przepływu osób. Jednak w stosunku do przybywających do pracy spoza UE nadal obowiązują ścisłe obostrzenia dotyczące zatrudnienia - włącznie z koniecznością uzyskania zezwolenia na pracę.
Swoboda przepływu pracowników i jej brak
Obecnie podstawowym podziałem cudzoziemców ze względu na skutki prawne ich zatrudnienia jest podział na cudzoziemców unijnych i pozostałych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right