Ceny transferowe
W obrocie gospodarczym często zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorcy sprzedają powiązanym firmom produkty i usługi po cenach niższych niż innym odbiorcom. Na obniżenie ceny wpływają relacje między podmiotami, strategia gospodarcza lub względy podatkowe. Trzeba jednak pamiętać, że wykorzystywanie powiązań między firmami powoduje określone skutki podatkowe. Władze skarbowe mogą badać zgodność stosowanej ceny transferowej z warunkami rynkowymi. Ma to na celu stwierdzenie, czy w podobnych okolicznościach niezależne strony zawarłyby transakcję podobną do badanej oraz czy kontrolowana transakcja jest z ekonomicznego punktu widzenia racjonalna i efektywna. Należy pamiętać, że na potrzeby związane z wykonaniem przepisów dotyczących transakcji między podmiotami powiązanymi podatnicy mają obowiązek prowadzenia stosownej dokumentacji podatkowej.
Stan prawny na 29 czerwca 2010 r.
SŁAWOMIR BILIŃSKI
Opracował MACIEJ MUREK
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
"Poradnik", który oddajemy w Państwa ręce, stanowi propozycję zestawu metod i narzędzi pomocnych m.in. w rozpoznaniu transakcji wymagających dokumentacji, sporządzeniu zgodnych z polskim prawem podatkowym dokumentacji transakcji czy też obniżeniu ryzyka zakwestionowania przez władze skarbowe stosowanej metody ustalania cen transferowych i ich wysokości. Ponadto w "Poradniku" przedstawiamy instrumenty prawne pozwalające unikać ryzyka podatkowego związanego z dokonywaniem transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi.
Transakcje między podmiotami powiązanymi
Za powiązane uważa się podmioty, które w kapitale drugiego podmiotu posiadają określonej wielkości udział bądź które sprawują zarząd lub posiadają nad nim kontrolę. Powiązania między podmiotami mogą mieć również charakter rodzinny, majątkowy lub mogą wynikać ze stosunku pracy.
Polska w OECD
Przystąpienie Polski do OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) spowodowało wprowadzenie do ustawodawstwa regulacji na temat cen transferowych - w szczególności w sferze ustalenia efektów podatkowych dokonywania transakcji między podmiotami powiązanymi. Przepisy podatkowe uregulowały i zdefiniowały w szczególności: