Artykuł
Wszystko o środkach trwałych
Środki trwałe to składniki majątku firmy, których ewidencja stwarza najwięcej problemów, ponieważ przepisy bilansowe i podatkowe różnią się w tej kwestii. Rozbieżności te dotyczą zasad wyceny i amortyzacji środków trwałych. W zasadzie aby prawidłowo wykazywać środki trwałe w sprawozdaniach finansowych oraz rozliczać podatek dochodowy, powinno się prowadzić dwie ewidencje księgowe - bilansową i podatkową. Chociaż niektóre programy komputerowe są przystosowane do prowadzenia takich ewidencji, jednak dla większości firm jest to kłopotliwe. Nie zmienia to jednak faktu, że należy tak prowadzić ewidencję majątku trwałego, aby zapewnić prawidłowe rozliczenie się z urzędem skarbowym oraz prawdziwie i rzetelnie pokazywać rzeczowy majątek trwały w sprawozdaniu finansowym. Trzeba też pamiętać, aby wycenę oraz sposób ewidencji i amortyzacji rzeczowego majątku trwałego określić w polityce rachunkowości firmy.
Stan prawny na 20 kwietnia 2010 r.
KAZIMIERA WINIARSKA, JOANNA KRAWCZYK, JERZY RYBKA, LIDIA MICHALSKA
Opracował MACIEJ MUREK
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
W tym numerze "Poradnika" przedstawiamy Państwu zagadnienia związane z problematyką środków trwałych. Wskazujemy m.in. na warunki zaliczenia danego składnika majątku do kategorii środków trwałych. Podpowiadamy, jak należy prawidłowo ustalić wartość początkową środków trwałych oraz w jaki sposób, najbardziej optymalny, przeprowadzić ich amortyzację. Środki trwałe, które nie mogą być dłużej wykorzystywane w działalności gospodarczej, należy natomiast usunąć z ewidencji księgowej.
Definicja środków trwałych
Środki trwałe zaliczane są do podstawowych składników majątku firmy. Bardzo ważne jest prawidłowe ujmowanie tego majątku i zmian w nim zachodzących, zarówno z punktu widzenia prawa bilansowego (zasad rachunkowości), jak i prawa podatkowego (rozliczeń podatkowych).
Środki trwałe w ujęciu bilansowym i podatkowym
Przez środki trwałe, zgodnie z ustawą o rachunkowości, rozumie się rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Zalicza się do nich w szczególności:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right