Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-04-20

Dokumentacja kadrowa 2010 cz. 1

Podmioty zatrudniające pracowników, stając się pracodawcami, często nie mają świadomości obowiązków, które na nich ciążą. W małych i średnich przedsiębiorstwach obowiązki związane z zatrudnianiem pracowników, a co za tym idzie - również prowadzenie działu kadr - przyjmuje na siebie sam przedsiębiorca albo są one dzielone z innymi obowiązkami przez jednego z pracowników. W większych przedsiębiorstwach najczęściej dział kadr jest rozbudowany, a prowadzenie polityki kadrowej rozdzielane jest między kilku pracowników. Bez względu na to, jaki schemat prowadzenia kadr jest przyjęty w danej firmie, pewne jest, że osoby zajmujące się tą tematyką muszą znać prawo pracy i mieć świadomość obowiązków ciążących na pracodawcy w związku z zatrudnianiem pracowników. Największym problemem staje się często obowiązek prowadzenia dokumentacji związanej ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników, wymieniony pośród podstawowych obowiązków pracodawcy w kodeksie pracy, co dotyczy wszystkich pracodawców. W celu realizacji tego obowiązku nie ma znaczenia forma organizacyjno-prawna firmy ani liczba zatrudnianych pracowników.

Stan prawny na 13 kwietnia 2010 r.

beata superson-polowiec, sylwia gortyńska

Opracował maciej murek

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

W części pierwszej "Poradnika" poświęconego tematyce dokumentacji kadrowej skupiamy się na zagadnieniach związanych z przyjęciem pracownika do pracy, jak również z przebiegiem samego zatrudnienia.

Obowiązek prowadzenia dokumentacji w sprawach pracowniczych

Prawo nakłada na pracodawcę obowiązek prowadzenia dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników, a także przechowywania powyższych dokumentów w warunkach niegrożących ich uszkodzeniem lub zniszczeniem.

Akta osobowe pracowników

Obowiązek prowadzenia dokumentacji pracowniczej został skonkretyzowany w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. nr 62, poz. 286 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 115, poz. 971; dalej "rozporządzenie z 1996 r."). Rozporządzenie dotyczy dokumentowania podjęcia pracy przez pracownika oraz prowadzenia jego akt osobowych. Zawiera katalog dokumentów, których pracodawca może żądać od osoby starającej się o podjęcie zatrudnienia oraz tych, które osoba starająca się o zatrudnienie może złożyć dodatkowo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00