Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-04-13

Wszystko o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych

Działalność socjalna jest jednym z obowiązków pracodawcy, choć nie jest to obowiązek, którego wszyscy pracodawcy muszą bezwzględnie przestrzegać. Kodeks pracy wskazuje, że pracodawca zaspokaja bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby pracowników - stosownie jednak do możliwości i warunków, jakie sam posiada. Jedną z form realizacji wspomnianego obowiązku jest prowadzenie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Jednakże aby fundusz działał sprawnie, a pracodawca mógł w miarę swoich możliwości spełniać nałożone na niego obowiązki związane z potrzebami socjalnymi, bytowymi oraz kulturalnymi pracowników, musi on być utworzony i działać zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pracodawca powinien m.in. przygotować regulamin funduszu, dokonywać odpisów na fundusz oraz przede wszystkim właściwie gospodarować jego środkami.

Stan prawny na 6 kwietnia 2010 r.

IZABELA NOWACKA, JADWIGA STEFANIAK, WALDEMAR RAK, ANNA MARTUSZEWICZ, GRZEGORZ ZIÓŁKOWSKI, JOANNA NOWICKA

Opracował MACIEJ MUREK

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

"Poradnik" w sposób kompleksowy omawia zagadnienia związane z zasadami funkcjonowania ZFŚS w firmie. Wskazujemy, w jakich przypadkach przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek utworzenia funduszu, a kiedy może on go wprowadzić dobrowolnie. Podpowiadamy również m.in., w jaki sposób prawidłowo obliczyć wysokość odpisu na ZFŚS w 2010 r., a także jak zapewnić efektywne działanie funduszu. Ostatni rozdział poświęcamy natomiast problematyce podatkowej związanej z wydatkami z funduszu.

Tworzenie ZFŚS w 2010 r.

Dla niektórych pracodawców tworzenie ZFŚS jest ustawowym obowiązkiem. Inni pracodawcy mogą go utworzyć dobrowolnie.

Kto ma obowiązek tworzenia ZFŚS

Budżet ZFŚS jest przeznaczony na finansowanie usług i świadczeń rzeczowych bądź pieniężnych, zaspokajających potrzeby socjalne podopiecznych funduszu. Ze środków zgromadzonych na koncie ZFŚS można finansować koszty wypoczynku, rozrywki, zajęć sportowo-rekreacyjnych osób uprawnionych i członków ich rodzin, a także koszty opieki nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach. Z ZFŚS można również przyznawać pożyczki mieszkaniowe i zapomogi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00