Artykuł
Opodatkowanie działalności gospodarczej
Jednym z najważniejszych obowiązków przedsiębiorców jest należyte regulowanie zobowiązań względem państwa. Chodzi tutaj przede wszystkim o prawidłowe rozliczanie się z fiskusem. Wszelkie problemy przedsiębiorców związane z realizacją zobowiązań w tej materii wynikają najczęściej ze zmienności i zawiłości przepisów prawnych, ale także dążeń do uzyskania rozwiązań optymalnych. Wszyscy przedsiębiorcy będący osobami prawnymi płacą podatek dochodowy na takich samych zasadach. Natomiast osoby fizyczne mają potencjalnie do wyboru cztery formy opodatkowania swoich dochodów z działalności gospodarczej: opodatkowanie według skali podatkowej, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. Niezwykle ważną rolę w prowadzeniu działalności gospodarczej odgrywa także podatek od towarów i usług (VAT).
Stan prawny na 2 marca 2010 r.
SYLWIA GORTYŃSKA, GRZEGORZ ZIÓŁKOWSKI, SŁAWOMIR BILIŃSKI
Opracował PRZEMYSŁAW MAŃKO
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
"Poradnik" w sposób przejrzysty omawia mechanizmy związane z opodatkowaniem działalności gospodarczej, skupiając się przede wszystkim na podatku dochodowym i podatku VAT, jako tych najbardziej kluczowych dla przedsiębiorców. Podpowiadamy, gdzie szukać oszczędności, a także jakie formy uproszczonego opodatkowania są najkorzystniejsze dla przedsiębiorcy, w zależności od rozmiarów i profilu prowadzonej przez niego działalności. Osobny rozdział poświęcony został natomiast problematyce zawieszenia działalności gospodarczej i skutkom podatkowym, jakie wiążą się z takim posunięciem.
Podatki dochodowe
W Polsce funkcjonują dwa systemy opodatkowania dochodów, uzależnione od rodzaju podmiotu objętego opodatkowaniem. Osoby fizyczne objęte są podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT), natomiast osoby prawne - podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).
W jakiej formie prowadzić działalność
Zasady, na których przedsiębiorcy są opodatkowani podatkiem dochodowym, są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, np. od formy prawnej, w jakiej działa przedsiębiorca, przedmiotu i rozmiaru prowadzonej przez niego działalności, wysokości osiąganych przychodów, jak również - w pewnym zakresie - od jego własnej woli. Z tego też względu każdy przedsiębiorca powinien świadomie podejmować decyzję, w jakiej formie prawnej będzie prowadził swoją firmę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right