Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-03-02

ZUS I KRUS

Kompendium ubezpieczeń

Na system ubezpieczeń społecznych w Polsce składają się cztery ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, na wypadek choroby i macierzyństwa (ubezpieczenie chorobowe) oraz ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (ubezpieczenie wypadkowe). Powyższą materię reguluje ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Wprowadza ona ubezpieczenia obowiązkowe, dobrowolne, jak również możliwość kontynuowania ubezpieczeń. Ustawa systemowa przesądza także, że na każde z wymienionych ubezpieczeń opłacana jest odrębna składka ubezpieczeniowa, która przekazywana jest na odrębne fundusze. Oprócz tego jest jeszcze ubezpieczenie zdrowotne, uregulowane w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Składka na to ubezpieczenie jest miesięczna i niepodzielna. Odrębny system ubezpieczenia społecznego przewidziano natomiast dla rolników, a reguluje go ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników. Do realizacji tego ubezpieczenia powstała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Stan prawny na 23 lutego 2010 r.

EDYTA PISARCZYK, JOLANTA URBANIAK, JOANNA KALINOWSKA

Opracował PRZEMYSŁAW MAŃKO

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

"Poradnik", który trzymacie Państwo w rękach, prezentuje tematykę ubezpieczeń społecznych w Polsce. Omawia m.in. zagadnienie ubezpieczeń osób prowadzących działalność gospodarczą. Wskazuje ponadto, z jakiej ulgi i przez jaki okres mogą skorzystać osoby zakładające własne firmy. "Poradnik" zawiera również omówienie tematyki ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych pracowników i osób świadczących pracę na innej podstawie, np. umowy cywilnoprawnej. Odrębny rozdział poświęcony został natomiast zasadom ubezpieczenia społecznego rolników.

Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przedsiębiorców

Coraz więcej osób zamiast pracy na etacie decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej. Trzeba jednak pamiętać, że osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą ma liczne obowiązki związane z naliczaniem i odprowadzaniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00