Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-02-23

Łączenie, podziały i przekształcenia spółek

Spółki handlowe bez wątpienia stanowią obecnie najważniejszą formę organizacji przedsiębiorców i sprawdzoną metodę zarządzania firmami. Wielu przedsiębiorców coraz częściej prowadzi działalność w ramach spółki jawnej, komandytowej czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Warto przy tym pamiętać, że wybór określonej formy prawnej prowadzenia działalności nie jest ostateczny, a jej przekształcenia, wbrew pozorom, są zjawiskiem dość powszechnym. Fuzje, podziały i przekształcenia spółek są bowiem jednym z istotnych sposobów wzmocnienia pozycji rynkowej, kondycji finansowej oraz rozszerzenia rynku zbytu spółki. Bardzo często wybór formy restrukturyzacji spółek lub podjęcie wspólnego przedsięwzięcia przez przedsiębiorców jest uzależniony od konsekwencji podatkowych. Czynności te bowiem nie pozostają bez wpływu na rozliczenia podatkowe i to nie tylko łączonych czy dzielonych spółek, ale również ich wspólników.

Stan prawny na 16 lutego 2010 r.

LUIZA BOCZEK, PAWEŁ DYMLANG, MACIEJ GRELA, EWA OPALIŃSKA, SŁAWOMIR BILIŃSKI

Opracował PRZEMYSŁAW MAŃKO

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

Niniejszy "Poradnik" omawia przede wszystkim aspekty podatkowe związane ze zmianą podmiotowości firm. Informacje te mają na celu pomoc w wybraniu odpowiedniej formy restrukturyzacji pociągającej za sobą jak najniższe obciążenia podatkowe. Oprócz zagadnień związanych z połączeniami, podziałami i przekształceniami spółek omówione zostały także konsekwencje podatkowe wniesienia aportu do spółki oraz skutki podatkowe umorzeń udziałów lub akcji.

Łączenie spółek

Najczęściej do połączenia spółek dochodzi ze względu na uwarunkowania ekonomiczne, w tym podatkowe, jak również ze względów marketingowych. Przyczyną wszelkich fuzji bywa przede wszystkim konieczność utrzymania się na rynku czy też podniesienia konkurencyjności firmy. Połączenie spółek może także przynieść konkretne podatkowe korzyści.

Które spółki mogą się łączyć

Zasady łączenia się spółek regulują przepisy art. 491-527 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 13, poz. 69, dalej "k.s.h."). Zgodnie z powyższymi przepisami, spółki kapitałowe mogą łączyć się między sobą. Spółki kapitałowe mogą się łączyć również ze spółkami osobowymi, z tym że spółka osobowa nie może być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną. Spółki osobowe mogą się łączyć między sobą tylko przez zawiązanie spółki kapitałowej. Ponadto zakazane jest łączenie się spółek w likwidacji, które rozpoczęły podział majątku, jak również spółek w upadłości*.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00