Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-12-01

Nietypowe interpretacje podatkowe

Kontynuując cykl poradników poświęcony interpretacjom podatkowym, tym razem zajmiemy się nietypowymi poglądami fiskusa na wybrane, bardzo ważne dla podatników kwestie. Często bowiem podatnik prowadzący typową działalność przekonuje się, że stanowisko urzędu skarbowego odbiega znacznie od standardowego pojmowania prawa. Oczywiście nie ma uniwersalnego sposobu pozwalającego zabezpieczyć się przed niekorzystnymi interpretacjami przepisów. Każdy podatnik musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ma na tyle determinacji, by walczyć o swe prawa w sądzie, czy też lepiej zaakceptować obowiązujący stan rzeczy. Istnieje jednak również trzecia możliwość. Wystarczy poznać stanowisko fiskusa w nietypowych kwestiach, tak by uniknąć nieporozumień i błędów w prowadzonej działalności. Należy przy tym pamiętać, że pomimo znacznej swobody interpretacje muszą być przede wszystkim racjonalne.

Stan prawny na 24 listopada 2009 r.

Opracował Adam Malinowski - radca prawny

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

"Poradnik", który mają Państwo przed sobą, to zbiór najnowszych interpretacji izb skarbowych wybranych pod kątem ich innowacyjności. Selekcji dokonaliśmy tak, aby uwypuklić aktualne stanowisko fiskusa i umożliwić Państwu przegląd najważniejszych nowości. Wiele z nich to pisma niepublikowane. Wierzymy, że będzie on pomocny w rzetelnym egzekwowaniu prawa w ewentualnych sporach z fiskusem. Zwłaszcza przedsiębiorcy są przecież narażeni na różnego rodzaju kontrole i konsekwencje niefrasobliwych decyzji urzędników. Znajomość prawa i jego praktycznego zastosowania pomoże Państwu te trudności pokonać.

1. Możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu z tytułu wynagrodzeń

Pismo Izby Skarbowej w Warszawie z 2 października 2009 r. (sygn. IPPB4/415-574/09-2/JK2)

Wnioskodawca od 1993 r. jest zatrudniony w T SA. W okresie od 1993 r. do 1994 r. był zatrudniony jako organizator produkcji, od 1994 r. do 2000 r. jako kierownik produkcji, od 2000 r. do 2003 r. jako producent, od 2003 r. do 2007 r. jako kierownik produkcji, natomiast od 2008 r. do dnia dzisiejszego (tj. 27.08.2009 r.) jako producent. Wnioskodawca w tym czasie wykonywał pracę kierownika produkcji i producenta. W związku z powyższym zadano następujące pytania:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00