Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-05-12

Urlopy wypoczynkowe 2009

Czasy kryzysu nie sprzyjają snuciu zbyt intensywnych planów urlopowych. Nic jednak nie wskazuje na to, żeby sezon urlopowy w firmach przebiegł pod znakiem mniejszej liczby absencji. A liczne nieobecności mają dla firm niezbyt dobre skutki. Spada bowiem wydajność pracy, trzeba zadbać o zastępstwa, wreszcie przestrzegać ściśle planów urlopowych, by uniknąć paraliżu firmy. W "Poradniku", który mają Państwo przed sobą, opisujemy, w jaki sposób przetrwać gorące wakacyjne miesiące. Jest to opracowanie prawne, a zatem zajmujemy się praktyką działów kadr i techniką udzielania urlopów wypoczynkowych. Pomimo bowiem faktu, że w ostatnim roku ustawodawca oszczędził zmian w urlopach wypoczynkowych, to jednak zasady ich udzielania nie do końca są jasne i potrafią przysporzyć poważnych trudności nawet doświadczonym kadrowym. Wystarczy wspomnieć o urlopie proporcjonalnym, pracownikach niepełnosprawnych czy niepełnoetatowych, by zrozumieć, że przepisy nadal potrafią skomplikować przedsiębiorcom życie.

Stan prawny na 5 maja 2009 r.

KRZYSZTOF GRODZICKI

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

Dlatego w "Poradniku" stanowiącym przewodnik po prawie urlopów wypoczynkowych, zajmujemy się prawem do urlopu i możliwością jego modyfikacji, pracownikami podejmującymi pracę po raz pierwszy, naliczaniem urlopów i ekwiwalentów, pracownikami dysponującymi szczególnymi uprawnieniami urlopowymi i wieloma innymi praktycznymi kwestiami. Całość uzupełniają liczne przykłady i najnowsze orzecznictwo. Pomimo bowiem niewielkich zmian w przepisach cały czas są one modyfikowane przez praktykę i judykaturę.

Urlop pracowniczy

Urlop wypoczynkowy przysługuje tylko osobom świadczącym pracę na podstawie umowy o pracę. Nie znajduje on zatem zastosowania w tak popularnych w Polsce podstawach zatrudnienia jak umowy cywilnoprawne. Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby pracodawca takie uprawnienia przyznał również pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o dzieło czy zleceniobiorcy.

Cel urlopu i ochrona przed wypowiedzeniem

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00