Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-05-05

Samozatrudnienie a koszty i podatki

Prowadzenie firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej jest wciąż bardzo atrakcyjnym sposobem gospodarowania. Działanie w ten sposób rokrocznie rozpoczyna znaczna grupa przedsiębiorców, co jest wynikiem stosunkowo prostej procedury zakładania firmy i w porównaniu z innymi możliwymi rozwiązaniami skutkuje najmniejszymi obciążeniami podatkowymi. Jest to prawda, niemniej jednak samozatrudnienie pozostaje nadal nie lada wyzwaniem. Choć formalności jest mniej niż w przypadku innych form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej, to jednak przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie własnej firmy zmuszony jest do podejmowania wielu nowych decyzji i wyborów, które poprzednio go nie dotyczyły.

Stan prawny na 28 kwietnia 2009 r.

andrzej kowalczyk - radca prawny

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

Jednym z kluczowych zagadnień dla każdego jednoosobowego przedsiębiorcy pozostaje kwestia opodatkowania samozatrudnienia oraz kosztów niezbędnych do poniesienia związanych z tą formą prowadzenia działalności. W "Poradniku", który oddajemy w Państwa ręce, zamieszczamy praktyczne informacje o tym, jak legalnie i najtaniej prowadzić własny biznes. W opracowaniu szczegółowo wskazano także, z jakimi kosztami będzie musiał się liczyć nowy przedsiębiorca, starając się jednocześnie o ukazanie metod optymalizacji podatkowej. Zamieszczone tu przykłady będą mogły wspomóc poprawianie wyników Państwa firmy poprzez umiejętne obniżanie obciążeń podatkowych prowadzonej działalności. Informacje uzupełniono tabelarycznymi zestawieniami i konkretnymi wyliczeniami, które w przejrzysty sposób opisują skomplikowane zagadnienia prawne.

Co to jest samozatrudnienie

Nie istnieje ustawowa definicja samozatrudnienia. Samozatrudnienie to zwyczajowe określenie formy aktywności, jaką jest jednoosobowa działalność gospodarcza.

Indywidualna działalność

W potocznym rozumieniu samozatrudnioną jest każda osoba fizyczna, która prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. Oznacza to, że samozatrudniony jest po prostu przedsiębiorcą, który przy prowadzeniu swojej działalności nie korzysta ze stałej pomocy innych osób i ich nie zatrudnia. W obowiązującym stanie prawnym brak jest ustawowej definicji samozatrudnienia, gdyż w istocie nie jest ona potrzebna. Wystarczającym kryterium dla określenia sytuacji prawnej samozatrudnionego jest pojęcie działalności gospodarczej i przedsiębiorcy, jako podmiotu który tę działalność prowadzi. Zgodnie z ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. 2007 r. nr 155, poz. 1095 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 18, poz. 97) przedsiębiorcą jest każdy, kto we własnym imieniu w sposób zorganizowany i ciągły prowadzi zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową bądź poszukuje, rozpoznaje i wydobywa kopaliny ze złóż, a także wykonuje inną działalność zawodową. Podejmowanie działalności gospodarczej jest, co do zasady, swobodne, jednakże przedsiębiorcy powinni rejestrować fakt prowadzenia firmy. W przypadku indywidualnej działalności gospodarczej osoby fizycznej właściwym rejestrem jest Ewidencja Działalności Gospodarczej prowadzona w gminie jej zamieszkania przez właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00