Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-03-17

Nowe zasady kontroli podatkowej

Wykonywanie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców nierozerwalnie jest związane z płaceniem różnego rodzaju danin publicznoprawnych. Nic więc dziwnego, iż jest to grupa podmiotów, która jest obiektem zainteresowania organów podatkowych i organów kontroli skarbowej. Reguły przeprowadzania kontroli podatkowej u przedsiębiorcy w ostatnim czasie uległy istotnym zmianom. Znajomość tej materii jest bardzo istotna, ponieważ przeprowadzenie czynności kontrolnych z natury związane jest z wnikaniem w sferę majątkowych i osobistych praw kontrolowanych. Dlatego też ważne jest zarówno bieżące śledzenie skutków zmian wprowadzanych przez ustawodawcę, jak i ogólna wiedza o prawach i obowiązkach zarówno kontrolowanych, jak i kontrolujących. Ostatnie zmiany z pewnością nadal nie wyeliminowały wszystkich problemów związanych ze stosowaniem procedury kontrolnej, widać jednak, iż przyświeca im naczelna zasada działania organów kontrolnych wyłącznie na podstawie prawa.

Stan prawny na 7 marca 2009 r.

WOJCIECH JAWORSKI

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

"Poradnik" to przewodnik po aktualnie obowiązującej procedurze kontroli podatkowej, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych zmian w tym zakresie. Omówiono w nim szczegółowo zasady zawarte w dziale VI "Kontrola podatkowa" Ordynacji podatkowej. Oczywiście przedstawiono również reguły wynikające z norm zawartych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, gdyż przepisy te ustanawiają szczegółowe zasady wszystkich kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorców, w tym również kontroli podatkowej. Ponieważ kontrolę podatkową przeprowadzają zarówno organy podatkowe, jak i organy kontroli skarbowej, odrębny rozdział poświęcono także kontroli skarbowej, która przeprowadzana jest na nieco innych zasadach, inne mogą być również jej cele i zakres.

Kontrola podatkowa

Jednym z rodzajów kontroli działalności prowadzonej przez przedsiębiorców jest kontrola podatkowa. W wyniku czynności podejmowanych w jej toku organ podatkowy wchodzi w posiadanie materiału dowodowego w zakresie objętym weryfikacją. Zebrane dowody nie przesądzają o prawach i obowiązkach kontrolowanego, natomiast dokumentują przebieg procedury sprawdzenia, czy kontrolowany wywiązuje się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00