Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-03-10

Jak prowadzić działalność w formie spółki z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najchętniej wybieraną formą prowadzenia działalności. Wiąże się to z powszechnym przeświadczeniem o tym, że jej wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki, jak i z faktem, że nie wymaga ona obecnie zbyt dużego nakładu pracy przy zakładaniu i prowadzeniu. Po styczniowym zmniejszeniu limitu wymaganego kapitału zakładowego do 5000 zł może ona być także atrakcyjną alternatywą dla przedsiębiorców prowadzących działalność jednoosobowo lub w formie spółek osobowych. Niewielkim kosztem mogą oni bowiem uniknąć ryzyka związanego z prowadzoną działalnością. Warto jednak pamiętać, że to rozwiązanie ma też pewne wady, a należą do nich m.in. konieczność częstych wizyt u notariusza, prowadzenia rozbudowanej księgowości czy obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych. Niemniej jednak spółka z o.o. jest bardzo popularna, a ostatnie zmiany w prawie mogą tę popularność jeszcze zwiększyć.

Stan prawny na 3 marca 2009 r.

Krzysztof Grodzicki

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

"Poradnik" to przewodnik po spółce z o.o. ze szczególnym uwzględnieniem praktyki prowadzenia działalności gospodarczej w tej formie. Omawiamy nie tylko powstanie i rejestrację spółki, ale również jej przekształcenie z innego podmiotu i warunki konieczne, by rozpocząć działalność. Opisujemy działalnie w formie spółki jednoosobowej i prawidłowe działanie organów spółki, co ma bezpośrednie przełożenie na jej prawidłowe funkcjonowanie. Szczegółowo opisujemy odpowiedzialność wspólników i procedurę wyłączenia wspólnika, co w praktyce jest szczególnie kontrowersyjne. W publikacji znajdują się również wskazówki dotyczące aspektów podatkowych prowadzonej działalności.

Charakter prawny spółki i osobowość prawna

Spółkę z o.o. obok spółki akcyjnej zalicza się do spółek kapitałowych, w których podstawowego znaczenia z punktu widzenia założonego celu nabiera zgromadzenie kapitału, a nie osoby wspólników. Spółki kapitałowe mają bowiem z mocy prawa osobowość prawną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00