Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-12-30

Zmiany w podatkach dochodowych w 2009 roku

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują przepisy nowelizacji do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednak dotyczą one w dużej części dochodów uzyskanych już od 1 stycznia 2008 r. W wyniku nowelizacji została zlikwidowana ulga meldunkowa; na jej miejsce ustawodawca wprowadził całkowicie nowe zwolnienie dla dochodu ze sprzedaży mieszkań i domów. Przedsiębiorcy zostali zobowiązani do rozliczania kredytów walutowych w przychodach i kosztach. Podatki trzeba będzie rozliczać na nowym formularzu zeznania rocznego. Ponadto osoby, które opłaciły składki na ubezpieczenia społeczne w krajach Unii Europejskiej, będą mogły dokonać ich odliczenia od dochodu w Polsce. Poza tym rozszerzono zakres „ulgi odsetkowej” i zwolniono od podatku wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osób prawnych. Celem wprowadzonych zmian jest niewątpliwie uproszczenie podatków oraz zmniejszenie obciążeń fiskalnych.

Stan prawny na 23 grudnia 2008 r.

GRZEGORZ ZIÓŁKOWSKI

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

„Poradnik” stanowi rodzaj przewodnika po wprowadzonych przez ustawodawcę zmianach podatkowych. Dzięki licznym poradom i praktycznym przykładom pomoże podatnikom w rozwiązaniu ich problemów. W opracowaniu przedstawiamy ponadto analizę skutków wprowadzonych zmian, a także podpowiadamy, w jaki sposób wykorzystać nowe rozwiązania.

Przychody

Jeżeli przedsiębiorca spłaca kredyt waloryzowany, wówczas za przychód z działalności gospodarczej uznaje się różnicę pomiędzy kwotą otrzymanego kredytu a kwotą zwróconego kapitału. Przychód ten powstaje, jeśli spłata kapitału następuje w niższej wysokości od otrzymanego kredytu.

Nieruchomość jako źródło przychodu

Na podstawie nowelizacji ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 209, poz. 1316), ustawodawca usunął ze źródeł przychodów nieruchomości lub ich części. Przed wprowadzonymi zmianami za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym podmiotom uważano wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Natomiast nie była przychodem wartość czynszowa lokali lub budynków mieszkalnych udostępnionych osobom pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, dla których dane świadczenia nieodpłatne były przychodem ze stosunku pracy. Przychód nie był ustalany również wtedy, gdy właściciel nieruchomości używał jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny, albo jeśli oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym. W tej sytuacji jednak wydatki związane z nieruchomością nie stanowiły kosztu uzyskania przychodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00