Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-12-16

Jak prowadzić działalność w formie spółki cywilnej

Spółka cywilna jest jedną z najbardziej popularnych form prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to wynikiem jej licznych zalet - w zestawieniu z bardziej zaawansowanymi formami (spółkami osobowymi czy też kapitałowymi). Jest prosta w założeniu i - w ogólnym mniemaniu - nieskomplikowana także w prowadzeniu. Cóż może być bowiem prostszego od rejestracji działalności gospodarczej i sporządzenia zwykłej cywilnoprawnej umowy? Niestety nie jest to zgodne z prawdą. W obecnym stanie prawnym spółka cywilna nie ma podmiotowości prawnej (jest zwykłą umową), ale od tej zasady istnieją wyjątki, co oczywiście ma przełożenie praktyczne i potrafi znacznie utrudnić przedsiębiorcom życie. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt istnienia między wspólnikami specjalnego rodzaju współwłasności - zwanej łączną lub bezudziałową. Solidarna odpowiedzialność za długi i skomplikowany status podatkowy również są źródłem praktycznych kłopotów. Jak więc widzimy, uznawanie spółki cywilnej za prostą formę prowadzenia działalności jest w obecnym stanie prawnym wątpliwe, co nie zmienia faktu, że jest ona dobrą formą do prowadzenia działalności w niezbyt dużym rozmiarze.

Adam Malinowski - radca prawny

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

 

Stan prawny na 9 grudnia 2008 r.

„Poradnik”, który macie Państwo przed sobą, stanowi przewodnik po spółce cywilnej i jej działaniu w praktyce. Omawiamy nie tylko przepisy i ich zastosowanie, ale wskazujemy również na nietypowe życiowe sytuacje, które mogą przysporzyć przedsiębiorcom znacznych problemów. Dzięki lekturze „Poradnika” prowadzenie spółki cywilnej będzie z pewnością łatwiejsze i przyniesie lepsze efekty.

Początek działalności i umowa spółki

Spółka cywilna to najprostsza ze spółek. Nie tworzy ona oddzielnego od wspólników podmiotu i nie posiada swojego majątku.

Charakter spółki cywilnej

Pomimo długiej tradycji i obecności spółki cywilnej w polskim prawie nadal źródłem wielu nieporozumień jest jej charakter. Z jednej strony bowiem podstawowe przepisy dotyczące tej umowy cywilnoprawnej nie uległy zbyt daleko idącym modyfikacjom, z drugiej jednak zmieniły się znacznie przepisy szczegółowe, a orzecznictwo sądowe przeszło znamienną ewolucję. Nie była ona inspirowana zmianami w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2008 r. nr 163, poz. 1012), ale zmianami w prawie działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00