Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-11-05

Pracownicy szczególnie chronieni przed zwolnieniem

W polskim prawie istnieje szereg kategorii pracowników, którzy są chronieni przed zwolnieniem z pracy. Są to nie tylko kobiety w ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego, ale także pracownicy w okresie innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, radni, społeczni inspektorzy pracy, związkowcy, przedstawiciele europejskich rad zakładowych, członkowie rad pracowników, radcowie prawni, żołnierze i wielu innych. Różny jest zakres tej ochrony i skutki jej naruszenia, jednak dla pracodawców wiedza o tym, kiedy można zwolnić chronionego pracownika i jak postąpić po podjęciu decyzji, jest niezwykle istotna. Naruszenie przepisów ochronnych to bowiem gotowe kłopoty dla firmy, które mogą skończyć się procesem w sądzie i koniecznością zapłaty wysokiego odszkodowania.

Stan prawny na 28 października 2008 r.

krzysztof grodzicki

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

„Poradnik” stanowi praktyczne kompendium rozwiązywania umów o pracę z pracownikami chronionymi. W przystępny sposób omawiamy tryb rezygnacji z pracy osób chronionych i radzimy, jak uniknąć późniejszych problemów. Zajmujemy się przy tym nie tylko sytuacjami oczywistymi (kobieta w ciąży), ale i niszowymi, które w praktyce pojawiają się okazjonalnie i właśnie dlatego mogą stanowić kłopot. Dzięki lekturze „Poradnika” będziecie Państwo w stanie rozwiązać skutecznie i zgodnie z prawem wiele różnych problemów. Wszystko po to, by zaoszczędzić czas i pieniądze. Zwolnienie przeprowadzone zgodnie z prawem jest bowiem dogodniejsze dla obu stron stosunku pracy. Pracownik, który ma świadomość, że został zwolniony prawidłowo, jest przecież mniej skłonny do składania sprawy do sądu pracy.

Kobiety w ciąży i podczas urlopu macierzyńskiego

Podstawową grupą chronionych pracowników są kobiety w ciąży. Ich stosunek pracy podlega w tym okresie bardzo silnej ochronie. Jednak w pewnych przypadkach nawet z kobietą w ciąży można rozwiązać umowę o pracę.

Zakres ochrony i wypowiedzenie zmieniające

Jednym z najistotniejszych uprawnień pracowniczych jest ochrona stosunku pracy kobiet w ciąży i pozostających na urlopie macierzyńskim (przedstawione zasady dotyczą odpowiednio ojca dziecka, jeśli korzystał on z urlopu macierzyńskiego). Jest ona bardzo silna i nie ma związku z okresem zatrudnienia u danego pracodawcy, choć nie przysługuje kobietom zatrudnionym na okres próbny krótszy niż miesiąc. Na ochronę tę składa się:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00