Artykuł
Nowe zasady prowadzenia działalności gospodarczej
Od 20 września 2008 r. obowiązują nowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Ustawa nowelizująca ma jednak szerszy zakres i dotyczy również m.in.: ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o świadczeniach z opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Część zmian czeka jeszcze na wejście w życie do 31 marca 2009 r.
Stan prawny na 21 października 2008 r.
ANDRZEJ KOWALCZYK - radca prawny
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
Wprowadzone zmiany mają na celu ułatwienie przedsiębiorcom prowadzenia własnego biznesu. Prawo gospodarcze wzbogaciło się o nowe instytucje prawne, a poprzednio istniejące stały się bardziej korzystne dla przedsiębiorców. Na przykład postępowanie rejestrowe w sądach gospodarczych i urzędach gmin uległo znacznemu skróceniu. O tym, czy nowe rozwiązania prawne są wystarczające i przemyślane, okaże się w praktyce.
W „Poradniku” przedstawiamy syntezę zmian prawnych, jakie czekają przedsiębiorców oraz osoby, które zamierzają dopiero rozpocząć własną działalność gospodarczą. Zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy prowadzący firmę np. w formie sp. z o.o. znajdą w opracowaniu interesujące dla nich informacje. Nowe przepisy zostały omówione z uwzględnieniem poprzednio obowiązujących uregulowań oraz zasad prowadzenia działalności gospodarczej. Zamieszczone w tekście praktyczne przykłady i wyliczenia pomogą Państwu w prowadzeniu własnej firmy. W opracowaniu znalazły się również porady i rozwiązania występujących w praktyce problemów.
Rozpoczęcie działalności gospodarczej
Po upływie ośmiu lat obowiązywania zostały uchylone dotychczasowe regulacje określające procedurę zakładania firmy. Stare przepisy zostały zastąpione nowymi. Dla przedsiębiorców oznacza to spore ułatwienia w prowadzeniu działalności.
Konieczne uzyskanie wpisu
Zgodnie z podstawowymi zasadami polskiego ustroju konstytucyjnego, a także w myśl fundamentalnych reguł prawa Unii Europejskiej, podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej jest prawem każdego obywatela. Prawo to ma, co do zasady, charakter wolny i niezależny od nakazów lub zakazów władzy publicznej. Zostało ono uregulowane w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 155, poz. 1095 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2008 r. nr 141, poz. 888), zwanej dalej u.s.d.g. Jak każda reguła, także i ta ma swoje wyjątki. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, polski ustawodawca dość znacząco sformalizował sposób zakładania firm. Mimo iż przedsiębiorcy mają do wyboru wiele różnych form prawnych prowadzenia swojej działalności, wyznaczonym przez ustawodawcę zasadom podlega każdy z nich niezależnie od tego, czy prowadzi sklep osiedlowy, czy też jest spółką akcyjną notowaną na giełdzie. Istotne jest, czy przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą.
-
keyboard_arrow_right