Artykuł
Vademecum zwolnień dyscyplinarnych
Zwolnienie dyscyplinarne to rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Jest to wyjątkowy sposób zakończenia stosunku pracy, który powinien być stosowany z rozwagą i ostrożnością. Nie jest to jednak łatwe, a tryb dyscyplinarny ma to do siebie, że z wyjątkiem oczywistych i jaskrawych przewinień sprawy kończą się postępowaniem w sądzie. Już samo to powinno skłonić pracodawców do działań przemyślanych i co najważniejsze - zgodnych z prawem. W pewnych sytuacjach lepiej jest bowiem zgodzić się na porozumienie lub rozwiązać umowę za wypowiedzeniem niż ryzykować wypłatę odszkodowań po przegranym procesie sądowym.
Stan prawny na 14 października 2008 r.
krzysztof grodzicki
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
Vademecum zwolnień dyscyplinarnych to przewodnik, dzięki któremu wybiorą Państwo najlepszy tryb rozwiązania stosunku pracy i bezboleśnie przeprowadzą rozstanie z pracownikiem. „Poradnik” jest bardzo szczegółowy, co pozwoliło na stworzenie narzędzia wyczerpującego prawie wszystkie możliwe przypadki i związane ze zwolnieniami niebezpieczeństwa. Poza analizą przepisów w tekście znajdziecie Państwo mnóstwo przykładów i wziętych z życia sytuacji, które wypełniają przepisy treściowo i same stanowią o zasadności bądź wadliwości zwolnienia. Prezentujemy szczegółowo tryb zwolnień, obowiązki, pozycję pracowników chronionych i rolę związków zawodowych. Prezentujemy możliwe działania pracodawcy i najnowsze sądowe orzecznictwo. Zamieszczamy wreszcie wzory dokumentów i podpowiadamy, jak zachować się w sądzie. Dzięki lekturze „Poradnika” będziecie Państwo mogli szybko i sprawnie rozstać się z niepożądanym pracownikiem.
Na czym polega zwolnienie dyscyplinarne
Zwolnienie dyscyplinarne to jednostronne oświadczenie pracodawcy, które skutkuje natychmiastowym rozwiązaniem stosunku pracy. Nie mamy tu do czynienia z żadnym okresem wypowiedzenia - rozstanie następuje z dnia na dzień.
Tylko nadzwyczajne wypadki
Rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika to wyjątkowy sposób zakończenia współpracy, a zatem nadaje się do zastosowania tylko w nadzwyczajnych wypadkach. Normalnym sposobem rozwiązania umowy o pracę jest wypowiedzenie i jeśli pracownik zawinił, ale w sposób lekki, to wypowiedzenie umowy jest wystarczającym środkiem zaradczym. Zwolnienie dyscyplinarne jest dopuszczane przy wszystkich rodzajach umów, jednak może mieć miejsce tylko w oznaczonych prawem okolicznościach. Interpretacja przepisów musi mieć zatem na względzie słuszny interes pracownika. Podkreślał to wielokrotnie SN - rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2008 r. nr 93, poz. 586) jako nadzwyczajny sposób rozwiązania stosunku pracy powinno być stosowane przez pracodawcę wyjątkowo i z ostrożnością. Musi być uzasadnione szczególnymi okolicznościami, które w zakresie winy pracownika polegają na jego złej woli lub rażącym niedbalstwie (wyrok SN z 21 września 2005 r., sygn. akt II PK 305/04, Monitor Prawa Pracy-wkładka z 2005 r. nr 12, poz. 16).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right