Artykuł
Natychmiastowa wykonalność wyroków sądowych
W obrocie gospodarczym niezwykle ważną sprawą jest umiejętne unikanie i likwidowanie zatorów płatniczych. Przedsiębiorcy mają tu do dyspozycji całą paletę środków (m.in. faktoring, sądownictwo polubowne), choć i tak najpopularniejszym sposobem odzyskiwania pieniędzy jest postępowanie sądowe. Tymczasem w powszechnej opinii jest ono niezbyt szybkie i niewydolne. Zaradzić temu może instytucja natychmiastowej wykonalności, która pozwala na skierowanie do egzekucji nieprawomocnego jeszcze wyroku.
Stan prawny na 29 lipca 2008 r.
ADAM MALINOWSKI - radca prawny
Klauzula wykonalności
Celem natychmiastowej wykonalności jest uproszczenie i przyspieszenie wykonywania orzeczeń sądowych. Polega ona na tym, że do sądu można wystąpić już z nieprawomocnym wyrokiem, który jest tytułem egzekucyjnym i, nie czekając na prawomocność, złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności. Klauzula wykonalności to urzędowa pieczęć na tylnej stronie odpisu wyroku nakazująca wszelkim osobom i instytucjom wykonywanie jego postanowień. Z wyrokiem zaopatrzonym w klauzulę można udać się bezpośrednio do komornika i złożyć wniosek egzekucyjny, nie czekając na wynik postępowania odwoławczego. Co oczywiste, gdyby zakończyło się ono jednak dla nas niekorzystnie, trzeba liczyć się z obowiązkiem zwrotu już wyegzekwowanych pieniędzy. Doświadczenie uczy jednak, że do zwrotów dochodzi sporadycznie.
Treść klauzuli jest oparta na przepisach rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 stycznia 2005 r. w sprawie określenia brzmienia klauzuli wykonalności (Dz.U. nr 17, poz. 154 z późn. zm.). Ustalono w nim następujące brzmienie klauzuli wykonalności:
„W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, dnia...... 20..... r. Sąd......... w......... stwierdza, że niniejszy tytuł uprawnia do egzekucji w całości/w zakresie......... oraz poleca wszystkim urzędom oraz osobom, których to może dotyczyć, aby postanowienia tytułu niniejszego wykonały, a gdy o to prawnie będą wezwane, udzieliły pomocy”.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right