Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-06-24

Jaką formę działalności wybrać

Wakacje to dla przedsiębiorców dobry moment, by zastanowić się nad zmianami w prowadzonej działalności gospodarczej. Podstawową sprawą jest przy tym wybór odpowiedniej formy prawnej, tak by prowadzić działalność zyskowniej i skuteczniej. Osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą mogą rozważyć zawiązanie spółki, a wspólnicy przekształcenie jej w bardziej zaawansowane stadium. Prawo przewiduje bowiem sporo możliwości, a każda z nich jest adekwatna do prowadzenia działalności w odpowiednim rozmiarze i dostosowana do potrzeb przedsiębiorstwa na konkretnym etapie rozwoju.

Stan prawny na 17 czerwca 2008 r.

KRZYSZTOF GRODZICKI, ALEKSANDRA GRABOWSKA

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

„Poradnik”, który macie Państwo przed sobą, stanowi praktyczne omówienie podstawowych typów spółek i prowadzenie działalności w poszczególnych formach. Z racji objętości opracowania, jak też kręgu adresatów pomijamy przy tym kwestie jednoosobowej działalności gospodarczej. Spółki opisujemy pod kątem praktycznym, unikając zbytecznego teoretyzowania i skupiając się na korzyściach i pułapkach dla przedsiębiorców. I tak omawiamy spółkę cywilną i spółki handlowe - jawną, partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną, z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjną. Radzimy, którą formę wybrać i dlaczego, wskazując nie tylko na pułapki w przepisach, ale i na koszty transformacji i prowadzenia działalności w wybranej formie. Ponadto na przykładach wskazujemy trudności, na które możecie Państwo się natknąć podczas pracy zawodowej. Zmiana formy prawnej to bowiem poważna i brzemienna w skutki decyzja, której wszelkie aspekty należy dokładnie przeanalizować. O podatkowych aspektach przekształceń spółek pisaliśmy w numerze 13/2008.

Typy spółek i spółka cywilna

Podstawową wiedzą dla każdego przedsiębiorcy jest znajomość typów spółek występujących w obrocie. Do najczęściej spotykanych należą spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jawna i cywilna.

Najważniejsze typy spółek w prawie polskim

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00