Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-06-03

Przedsiębiorca przed sądem gospodarczym

Bardzo często przedsiębiorcy borykają się z trudnościami wynikającymi z nieterminowych płatności. Na porządku dziennym są niestety zatory płatnicze, spowodowane tym, że kontrahent nie płaci i w ten sposób kredytuje swą działalność albo sytuacje, gdy kwestionuje fakt, że w ogóle był winien pieniądze, poddaje pod wątpliwość brzmienie kontraktu, wreszcie narusza markę bądź nazwę przedsiębiorstwa. Dlatego sprawne egzekwowanie należności stanowi niejednokrotnie o dalszym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Tymczasem polska procedura gospodarcza nie należy do najłatwiejszych. Co gorsza jest bardzo sformalizowana i po ostatnich zmianach przedsiębiorca jest pod wieloma względami traktowany na równi z profesjonalnym pełnomocnikiem, co w oczywisty sposób redukuje jego szanse w dochodzeniu swych praw.

Stan prawny na 27 maja 2008 r.

KRZYSZTOF GRODZICKI

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

Czy zatem firmom pozostaje tylko korzystanie z niekiedy bardzo kosztownej profesjonalnej pomocy prawnej? Z pewnością są sytuacje, w których jest ona nieodzowna, niemniej jednak można i we własnym zakresie sprawnie i skutecznie przeprowadzić proces przed sądem gospodarczym. Trzeba tylko pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania - pisemności, szybkości, formalizmu i prekluzji dowodowej. Szczegółowo omawiamy je w „Poradniku”, wskazując nie tylko na najlepsze procesowe rozwiązania, ale i ostrzegając przed możliwymi pułapkami i lukami w przepisach. Wszystko po to, by procedowanie przed sądem uczynić łatwiejszym i umożliwić Czytelnikom prowadzenie efektywnej i co najważniejsze zyskownej działalności gospodarczej.

Najważniejsze zasady postępowania

Postępowanie gospodarcze wykazuje wiele odrębności w porównaniu ze zwykłą procedurą, a ich znajomość jest dla przedsiębiorcy newralgiczna, ponieważ na skutek ostatnich nowelizacji (a zwłaszcza obowiązującej od 20 marca 2007 r.) jego status przed sądem gospodarczym nie odbiega zanadto od zadań stojących przed profesjonalnym pełnomocnikiem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00