Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-04-01

Ubezpieczenia komunikacyjne

Do grupy ubezpieczeń komunikacyjnych tradycyjnie zaliczane są następujące ubezpieczenia: od odpowiedzialności cywilnej (OC), Autocasco (AC), Zielona Karta, Assistance oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Mimo powszechności tej grupy ubezpieczeń, opłacając składkę, często nie zastanawiamy się, co tak naprawdę kryje się w danej polisie. Nieraz dopiero konkretne zdarzenia powodują, że staramy dowiedzieć się, czego możemy oczekiwać za wpłacone pieniądze. Dlatego każdy ubezpieczony powinien znać warunki ubezpieczenia, także te o postępowaniu po zaistniałej szkodzie.

Stan prawny na 25 marca 2008 r.

SYLWIA GORTYŃSKA

Ubezpieczenie OC

Rozwój motoryzacji na świecie, a co za tym idzie także ryzyko powstawania różnego rodzaju wypadków drogowych, sprawił, że ubezpieczenia komunikacyjne OC z niegdyś dobrowolnych przekształcać zaczęły się w przymusowe. Takie rozwiązanie pozwala bowiem zapewnić poszkodowanemu stosunkowo szybkie i skuteczne naprawienie szkody, a osobę odpowiedzialną wg prawa powszechnego z reguły zwalnia od ujemnych konsekwencji wypadku. Istota tego ubezpieczenia polega bowiem na tym, że w zamian za opłacaną składkę, zakład ubezpieczeń, może zwolnić ubezpieczonego od odpowiedzialności odszkodowawczej.

Obecnie w Polsce ubezpieczenie OC to obowiązkowe ubezpieczenie posiadacza pojazdu mechanicznego za szkody powstałe w związku z ruchem tego pojazdu. Obowiązkowe ubezpieczenie OC dotyczy także posiadacza lub kierującego pojazdem mechanicznym, przed jego rejestracją, jak również posiadacza lub kierującego pojazdem zarejestrowanym za granicą, niedopuszczonym do ruchu na terytorium RP oraz posiadacza lub kierującego pojazdem historycznym, od chwili wprowadzenia tych pojazdów do ruchu. Definicje wymienionych pojazdów zawarte są w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.).

Zwróćmy uwagę, że obowiązek ubezpieczenia ciąży na posiadaczu pojazdu, może to być zatem właściciel, użytkownik, leasingobiorca czy dzierżawca. Jednak strony umowy takiej jak dzierżawa czy też leasing mogą umówić się, która z nich będzie opłacała składkę ubezpieczeniową, z tym, że w umowie ubezpieczenia należy zaznaczyć, kto jest właścicielem pojazdu, a kto np. dzierżawcą.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00