Artykuł
Fuzje, podziały i przekształcenia spółek
Charakterystyczna dla stosunków gospodarczych zmienność warunków zewnętrznych i wewnętrznych, w jakich przedsiębiorca prowadzi działalność, wymaga stałego dostosowywania skali, formy i organizacji firmy do pojawiających się zmian. Przekształcenia, podziały i fuzje spółek stanowią jeden z istotnych sposobów wzmocnienia pozycji rynkowej, kondycji finansowej oraz rozszerzenia rynku zbytu spółek handlowych o dojrzałej organizacji. Przekształcenia spółek to z całą pewnością korzystny sposób zmiany formy prawnej spółki. Nie powoduje on konieczności rozwiązania „starej” spółki i przeniesienia jej majątku na nowy podmiot. Szczególnie istotne dla działalności gospodarczej są połączenia, czyli fuzje spółek, których celem jest koncentracja kapitałów integrujących się spółek. Bardzo często wybór formy restrukturyzacji spółek lub podjęcie wspólnego przedsięwzięcia przez przedsiębiorców jest uzależniony od konsekwencji podatkowych. Określenie skutków prawnych i podatkowych przekształceń decyduje o wyborze optymalnej strategii sprzedaży i zakupu przedsiębiorstwa.
Stan prawny na 18 marca 2008 r.
LUIZA BOCZEK
doradca podatkowy z Kancelarii Doradztwa Podatkowego IUSTA
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
W „Poradniku” przedstawiamy naszym Czytelnikom przede wszystkim kwestie podatkowe związane ze zmianą podmiotowości firm. Informacje te mają na celu pomoc w wybraniu odpowiedniej formy restrukturyzacji pociągającej za sobą jak najniższe obciążenia podatkowe. Oprócz zagadnień związanych z połączeniami, podziałami i przekształceniami spółek omówione zostały konsekwencje podatkowe wniesienia aportu do spółki oraz skutki podatkowe umorzeń udziałów lub akcji.
Łączenie spółek
Najczęstszym powodem łączenia się spółek w obecnych czasach jest konieczność utrzymania się na rynku czy podniesienia konkurencyjności firmy. Połączenie spółek może też przynieść konkretne podatkowe korzyści.
Zasady ogólne
Zasady łączenia się spółek regulują przepisy art. 491-527 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2006 r. nr 208, poz. 1540), zwanej dalej k.s.h. Zgodnie z powyższymi przepisami, spółki kapitałowe mogą łączyć się między sobą. Spółki kapitałowe mogą się łączyć również ze spółkami osobowymi, z tym że spółka osobowa nie może być spółką przejmującą albo spółką nowo zawiązaną. Spółki osobowe mogą się łączyć między sobą tylko przez zawiązanie spółki kapitałowej. Zakazane jest łączenie się spółek w likwidacji, które rozpoczęły podział majątku, jak również spółek w upadłości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right