Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-27

Postępowanie przed Urzędem Patentowym

Nowe produkty, wzory i znaki oraz projekty twórcze pojawiają się prawie codziennie i są wynikiem nieustającej innowacyjności i pomysłowości człowieka. Współczesna gospodarka w coraz większym stopniu opiera się bowiem na wiedzy, dlatego własność intelektualna i własność przemysłowa są tak istotne przy podejmowaniu codziennych decyzji gospodarczych. Aby w pełni wykorzystać zdolność kreatywną przedsiębiorstwa, bez narażenia się na utratę danego pomysłu na rzecz konkurenta, należy zadbać o jego ochronę prawną.

Stan prawny na 11 marca 2008 r.

SYLWIA GORTYŃSKA

Własność intelektualna

Szeroko pojęta własność intelektualna zajmuje się dobrami niematerialnymi, tzw. intelektualnymi (prawo autorskie i pokrewne) oraz własnością przemysłową. Przedmiotem własności przemysłowej są: wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, znaki towarowe, oznaczenia geograficzne i topografie układu scalonego. Trzeba zaznaczyć, że własność intelektualna jest uregulowana w różnych gałęziach prawa. Aktami prawnymi regulującymi tę dziedzinę są m.in.: ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 z późn. zm.); ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 119, poz. 1117, z późn. zm.), zwana dalej p.w.p. oraz ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 153, poz. 1503 z późn. zm.).

ZAPAMIĘTAJ

Dobra objęte prawem autorskim są chronione, począwszy od momentu ich powstania, bez konieczności dokonywania ich rejestracji, i obejmują na podstawie umów międzynarodowych prawie wszystkie kraje świata. Natomiast w przypadku przedmiotów własności przemysłowej dla większości z nich w celu uzyskania pełnej ochrony prawnej wymagane jest dokonanie ich zgłoszenia do Urzędu Patentowego RP i wydanie przez Urząd decyzji w sprawie udzielenia patentu, praw ochronnych lub praw z rejestracji. Należy również zaznaczyć, że zakres ochrony własności przemysłowej podlega istotnym ograniczeniom terytorialnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00