Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-02-26

VAT w budownictwie

31 grudnia 2007 r. wygasły przepisy przejściowe regulujące stosowanie preferencyjnej stawki 7% do dostaw obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części. Następnie do ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzono definicję budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, a 4 grudnia 2007 r. Rada ds. Ekonomicznych i Finansowych (ECOFIN) wydała decyzję zezwalającą na utrzymanie obniżonych stawek wynikających z derogacji zawartych w Traktacie Akcesyjnym do 2010 r. Wszystkie te okoliczności spowodowały, że choć generalnie utrzymana została preferencyjna stawka 7% w budownictwie mieszkaniowym, to jednak w niepełnym wymiarze.

Stan prawny na 19 lutego 2008 r.
WOJCIECH JAWORSKI
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
W „Poradniku” prezentujemy podstawowe definicje ustawowe w tym zakresie, omawiamy szczególny moment podatkowy dla robót budowlano-montażowych, nowe regulacje dotyczące stosowania preferencyjnej stawki VAT, a także problemy, z jakimi spotykali się podatnicy do tej pory, ponieważ duża część nowych regulacji jest analogiczna do obowiązujących do końca 2007 r. Znajomość przepisów jest bardzo istotna dla prawidłowego formułowania warunków umów o roboty budowlane zawieranych w obrocie gospodarczym. Szczególnie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie wzajemnych roszczeń stron umów w przypadku zmiany stawki podatkowej w trakcie realizacji kontraktu. Ponadto omawiamy podstawowe zasady zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych. Ponieważ zarówno jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe, jak i prace remontowe, modernizacyjne budynków i lokali mieszkalnych są w dużej mierze wykonywane „systemem gospodarczym”, wiedza o możliwości i zasadach odzyskania części poniesionych wydatków może być przydatna szerokiej rzeszy Czytelników.
Nowe regulacje
Ustawodawca, uchwalając przepisy ustawy o podatku od towarów i usług zapewnił ciągłość stosowania obniżonych stawek podatku na niektóre towary i usługi, które były objęte takimi preferencjami przed 1 maja 2004 r.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00