Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-01-29

Pracownicza odpowiedzialność odszkodowawcza

Wśród przepisów regulujących stosunek pracy jednymi z najważniejszych są zasady dotyczące odpowiedzialności odszkodowawczej pracownika. Pod ten wspólny mianownik można podciągnąć rozmaite życiowe sytuacje - począwszy od sformalizowanych umów o wspólnej odpowiedzialności materialnej, a na zasadach ogólnych kończąc. Wszystkie one dotyczą jednak kwestii dla pracodawcy newralgicznej. Z jednej strony muszą bowiem chronić pracownika, który jest przecież słabszą stroną stosunku pracy, a z drugiej - zapewniać możliwie pełną rekompensatę pracodawcy. Powinny też w miarę możliwości tłumić ewentualne konflikty, bo konieczność zapłaty odszkodowania nie musi być przecież końcem zatrudnienia.

Stan prawny na 15 stycznia 2008 r.
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
KRZYSZTOF GRODZICKI
„Poradnik” wychodzi naprzeciw dochodzącym do redakcji sygnałom i kompleksowo omawia problematykę odpowiedzialności pracownika za wyrządzoną szkodę. Zajmujemy się podstawowymi przepisami - limitem odszkodowania, winą umyślną i nieumyślną, odpowiedzialnością za mienie powierzone z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się. Następnie omawiamy możliwe modyfikacje odpowiedzialności, wykorzystanie do jej wzmocnienia weksla i poręczenia cywilnego lub wekslowego, a także zakaz konkurencji. Cały tekst jest wzbogacony przykładami z praktyki i orzecznictwem, stanowiąc praktyczny przewodnik po szkodach pracowniczych - umożliwiający nie tylko odpowiednie sformułowanie postanowień umownych, ale i skuteczne dochodzenie odszkodowania od podwładnego - również na drodze sądowej. Jesteśmy przekonani, że z jego pomocą pracodawca będzie w stanie dobrze zabezpieczyć się na wypadek zaistnienia potencjalnej szkody, a gdyby już do niej doszło - uzyskać pełną rekompensatę.
Mienie powierzone pracownikowi
Najczęstszym wypadkiem pracowniczej odpowiedzialności odszkodowawczej jest odpowiedzialność za mienie powierzone. Występuje ona w dwóch odmianach - jako odpowiedzialność indywidualna lub wspólna. Ich cechą wspólną jest surowy charakter - w zasadzie pracodawcy należy się pełne odszkodowanie.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00