Z dniem 1 stycznia 2008 r. dla większości podatników rozpocznie się nowy rok podatkowy. Jednym z podstawowych warunków, aby nie popaść w konflikt z fiskusem jest terminowe spełnianie obowiązków wynikających z ustaw podatkowych. Nie zawsze jest to jednak zadanie łatwe, czemu nie sprzyja skomplikowanie przepisów i ogólnie całego systemu fiskalnego państwa. Nieterminowe składanie wniosków, deklaracji i innych pism, a także obliczanie i wpłacanie należnych podatków powoduje nie tylko stosowanie wobec zobowiązanych sankcji karnych, naliczenie odsetek, ale również uniemożliwia korzystanie z niektórych uprawnień polegających np. na zwrocie podatku. Sankcje karnoskarbowe są zresztą z roku na rok coraz dotkliwsze, chociażby z uwagi na wprowadzony niedawno system waloryzowania grzywien w odniesieniu do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Dlatego tak ważne jest terminowe wypełnianie obowiązków wobec fiskusa,
Stan prawny na 18 grudnia 2007 r.
Waldemar Rak
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
Opracowanie, które oddajemy do Państwa rąk, stanowi całościowy przegląd kluczowych terminów określonych w prawie podatkowym. Sporo uwagi poświęcono przy tym zagadnieniom związanym z powstaniem obowiązku podatkowego, składaniem deklaracji oraz obliczaniem upływu terminów. Całość opracowania została uzupełniona o praktyczne przykłady i porady oraz orzecznictwo sądów powszechnych i administracyjnych, a także wyjaśnienia organów skarbowych. „Poradnik” w takiej formule z pewnością będzie stanowił dla Państwa drogowskaz i pomoc w terminowym wypełnianiu obowiązków.
Kalendarz podatnika na rok 2008
STYCZEŃ
LUTY
MARZEC
KWIECIEŃ
MAJ
CZERWIEC
LIPIEC
SIERPIEŃ
WRZESIEŃ
PAŹDZIERNIK
LISTOPAD
GRUDZIEŃ
Ogólnie o terminach w podatkach
Ogólne ramy obliczania terminów wynikających z prawodawstwa podatkowego zostały określone w Ordynacji podatkowej. Przepisy tej ustawy stosuje się do wszelkich podatków oraz opłaty skarbowej, jak również do innych opłat i należności, do których ustalania lub określania uprawnione są organy podatkowe (tj. naczelnik urzędu skarbowego, ale także niekiedy wójt, burmistrz lub prezydent miasta).
Pozostało 98% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu