Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-12-11

Inwentaryzacja w ujęciu księgowym

Z Zamknięcie okresu księgowego roku obliguje do dokonania inwentaryzacji aktywów i pasywów. Jak wiadomo powszechnie, inwentaryzacja jest ważną częścią kontroli wewnętrznej, zabezpieczającą mienie i dokonującą weryfikacji stanów ewidencyjnych posiadanych składników majątku i źródeł ich pochodzenia. Prawidłowo sporządzona inwentaryzacja musi spełniać wymóg rzetelności, co oznacza, że ma być zgodna z prawdą, bezbłędna, a ponadto ma być sprawdzalna. Celem niniejszego opracowania jest m.in. wskazanie, jak uniknąć popełniania błędów i innych często występujących nieprawidłowości. Omawiamy zatem cel inwentaryzacji i poszczególne czynności, jakie powinna obejmować. Czytelnicy Poradnika znajdą także aktualne informacje o tym, jakie czynniki mogą wpłynąć na organizację procesu inwentaryzacji oraz co powinno zostać uregulowane w aktach wewnętrznych firmy. Zamieszczamy również przykładową instrukcję inwentaryzacyjną i omawiamy obowiązujące przepisy regulujące odpowiedzialność materialną pracowników. Całość opracowania wzbogacona jest o wzory niezbędnej dokumentacji. Dodatkowym walorem prezentowanego „Poradnika” jest zamieszczenie w nim wielu praktycznych informacji i wskazówek. W efekcie praca stanowi kompendium wiedzy dla przedsiębiorcy oraz księgowych, rewidentów i wreszcie dla pracowników powołanych do samego przeprowadzenia inwentaryzacji. Jesteśmy przekonani, że opracowanie stanowić będzie rzeczywistą pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu inwentaryzacji. Zapraszamy do lektury.

Stan prawny na 4 grudnia 2007 r.
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
Opracowała Olga Dzierzbicka
Istota inwentaryzacji
Pojęcie inwentaryzacji jest różnie przedstawiane, od definicji ogólnych po bardziej szczegółowe lub zawężone - spis z natury. Zagadnienie to ujmowane było różnie także w poszczególnych okresach historycznych, co było także wywołane zmianami w przepisach prawnych.
Definicja inwentaryzacji
Generalnie przyjąć można, że inwentaryzacja, nieraz określana jako remanent, stanowi ogół czynności rachunkowych zmierzających do sporządzenia szczegółowego spisu z natury składników majątkowych i źródeł ich pochodzenia na określony dzień. Inwentaryzacja polega na ustaleniu za pomocą spisu faktycznego stanu wszystkich rzeczowych i pieniężnych składników majątkowych, jak też wyjaśnienie różnic pomiędzy stanem stwierdzonym podczas inwentaryzacji (rzeczywistym) a stanem wynikającym z ewidencji księgowej.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00