Ochrona środowiska dla przedsiębiorców część II
W pierwszej części publikacji omówiliśmy podstawowe obowiązki prowadzących firmy wynikające przede wszystkim z ustawy Prawo ochrony środowiska. Druga część zawiera omówienie przepisów obowiązujących w zakresie zapobiegania szkodom w środowisku. 30 kwietnia 2007 r. weszła w życie ustawa o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie. Wdraża ona ogólną zasadę, zgodnie z którą zapobieganie i zaradzanie szkodom wyrządzanym środowisku naturalnemu powinno być realizowane poprzez popieranie reguły „zanieczyszczający płaci”.
Stan prawny na 17 lipca 2007 r.
Marta Marciniak
Zakres stosowania ustawy
Ustawa o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie ma zastosowanie do bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku oraz do szkód w środowisku spowodowanych przez:
l podmioty korzystające ze środowiska i wykonujące działalność stwarzającą ryzyko szkody w środowisku,
l inne podmioty korzystające ze środowiska, pod warunkiem że bezpośrednie zagrożenie szkodą lub szkoda w środowisku dotyczy gatunków chronionych lub chronionych siedlisk przyrodniczych; w takim przypadku konieczne jest ponadto wystąpienie winy danego podmiotu w powstaniu bezpośredniego zagrożenia szkodą lub zaistnieniu szkody w środowisku.
Do kategorii „działalności stwarzających ryzyko szkody w środowisku” ustawa zalicza:
l z zakresu ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 236, poz. 2008 z późn. zm.) - działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, wymagającą uzyskania zezwolenia,
l z zakresu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 129, poz. 902 z późn. zm.) - eksploatację instalacji wymagającą uzyskania:
a) pozwolenia zintegrowanego,
b) pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza,
l z zakresu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 39, poz. 251):
a) działalność w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów wymagającą uzyskania zezwolenia,