comment
Artykuł
Data publikacji: 2007-07-31
Odpowiedzialność materialna pracowników
Zasady odpowiedzialności pracowników za szkody wyrządzone pracodawcy należą do tych regulacji, których znajomość jest zupełnie podstawowa przy prowadzeniu firmy. W praktyce bowiem bardzo częste są przypadki odpowiedzialności wynikającej z umowy bądź z czynu niedozwolonego i pracodawca stoi przed niełatwym zadaniem. Zazwyczaj jest zmuszony dokonać potrąceń z wynagrodzenia bądź wystąpić z powództwem do sądu, by zrekompensować swą stratę. Oczywiście spotyka się to ze sprzeciwem pracownika, który jest zainteresowany odmiennym rozstrzygnięciem. Dlatego bardzo ważna jest zapobiegliwość i wcześniejsza aktywność pracodawcy, która może ułatwić odzyskanie pieniędzy.
Stan prawny na 24 lipca 2007 r.
Krzysztof Grodzicki
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
Tymczasem przepisy podchodzą do wskazanych kwestii bardzo zachowawczo, preferując raczej ochronę pracownika i jego wynagrodzenia nad uzupełnienie szkody pracodawcy. „Poradnik” wychodzi naprzeciw dochodzącym do redakcji sygnałom i kompleksowo omawia problematykę odpowiedzialności pracownika za wyrządzoną szkodę. Zajmujemy się podstawowymi przepisami - limitem odszkodowania, winą umyślną i nieumyślną, odpowiedzialnością za mienie powierzone z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się. Następnie omawiamy możliwe modyfikacje odpowiedzialności, wykorzystanie do jej wzmocnienia weksla i poręczenia cywilnego lub wekslowego, a także zakaz konkurencji. Cały tekst jest zobrazowany przykładami z praktyki i orzecznictwem - stanowi praktyczny przewodnik po szkodach pracowniczych umożliwiający nie tylko odpowiednie sformułowanie postanowień umownych, ale i skuteczne dochodzenie odszkodowania od podwładnego, również na drodze sądowej.
Szkoda wyrządzona pracodawcy i odpowiedzialność na zasadach ogólnych
Podstawową zasadą jest limitowanie odszkodowania należnego pracodawcy do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia za pracę. Jednak dzieje się tak tylko w przypadku, gdy pracownik zawinił w stopniu nieumyślnym.
Przesłanki odpowiedzialności
Pozostało 98% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right