Data publikacji: 17.07.2007
100 pytań i odpowiedzi dla kadrowego
Każdy kadrowy w codziennej pracy musi sprostać wielu problemom, jakie niesie za sobą prawo pracy. Ponadto służby kadrowo-płacowe powinny na bieżąco aktualizować i dostosowywać swój warsztat pracy do ciągle pojawiających się zmian w tej sferze życia. Większe firmy zatrudniają sztab ludzi odpowiedzialnych za prawidłowe prowadzenie spraw pracowniczych, mniejsze - często muszą radzić sobie same.
Stan prawny na 10 lipca 2007 r.
Opracowały Agnieszka Sobocińska, Marta Lisowska
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
Wychodząc na przeciw oczekiwaniom naszych Czytelników, postanowiliśmy przygotować Poradnik, którego celem jest pomoc w rozwiązywaniu aktualnych problemów dotyczących prawa pracy. Poradnik powstał z pytań kierowanych do Redakcji, przesyłanych listownie oraz zadawanych podczas dyżurów telefonicznych. Tworząc Poradnik, zwróciliśmy się do ekspertów w dziedzinie prawa pracy, prawników-praktyków, i mamy nadzieję, że przygotowane opracowanie przyniesie odpowiedzi na nurtujące państwa pytania.
Poradnik „100 pytań i odpowiedzi dla kadrowego” to kompendium wiedzy dla osób zajmujących się zawodowo sprawami kadr i płac. Pytania i odpowiedzi dotyczą najbardziej aktualnych, często bardzo nietypowych problemów, z którymi borykają się specjaliści z działów kadrowo-płacowych. Przedstawiamy również, jak w praktyce powinny być stosowane nowe rozwiązania prawne wprowadzone po zmianach przepisów.
Zapraszamy również do nadsyłania przez Państwa pytań - odpowiedzi będziemy publikowali na łamach naszego tygodnika.
1. Jaki okres należy zaliczyć do pracowniczego stażu pracy Polakowi, który pracował w Finlandii
Zatrudniliśmy niedawno pracownika, który wcześniej przez kilka lat pracował w Finlandii. Czy na podstawie dokumentu o nazwie „työtodistus” możemy zaliczyć mu przepracowany okres do pracowniczego stażu pracy? Zaznaczam, że osoba ta jest obywatelem Polski.
Mają Państwo obowiązek zaliczyć pracownikowi okres pracy w Finlandii po 30 października 2005 r. do ogólnego stażu pracy, od którego zależą jego uprawnienia pracownicze. Dokument o nazwie „työtodistus” jest fińskim odpowiednikiem polskiego świadectwa pracy. Od ogólnej długości stażu pracy zależy kilka uprawnień pracowniczych, m.in. wymiar urlopu wypoczynkowego czy ewentualne prawo do nagrody jubileuszowej. Dlatego ważne jest prawidłowe naliczanie stażu pracy pracownika. Pracodawca może żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie złożenia świadectw pracy z poprzednich miejsc pracy lub innych dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia, obejmujących okresy pracy przypadające w roku kalendarzowym, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie. Osoba ubiegająca się o zatrudnienie może z własnej inicjatywy przedłożyć pracodawcy m.in. świadectwa pracy z poprzednich miejsc pracy lub inne dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia, obejmujące okresy pracy przypadające w innym roku kalendarzowym niż rok, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie. Przepis ten nie dotyczy wyłącznie pracowniczego stażu pracy odbytego w kraju. Zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, podlega także staż pracy za granicą. Polskich obywateli w tym zakresie dotyczy jednak pewne ograniczenie. Do ogólnego stażu pracy zalicza się im ten zagraniczny okres pracy, który przypada po 30 października 2005 r. Inaczej byłoby, gdyby pracownik był obywatelem fińskim (innego Państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii), miał podwójne obywatelstwo (np. fińskie i polskie) lub gdyby jego zakład opłacał składki na Fundusz Pracy - wówczas zaliczeniu podlegałby jego cały zagraniczny staż pracy.