Kontrola skarbowa
Kwestie kontroli podatkowej i skarbowej uregulowane są zasadniczo w dwóch aktach prawnych - w ustawie o kontroli skarbowej oraz w Ordynacji podatkowej.
Stan prawny na 7 maja 2007 r.
Anna Wiśniowska
Przedsiębiorcy z pewnością spotkają się z kontrolami przeprowadzanymi na podstawie Ordynacji podatkowej, ale kontrola przeprowadzona na podstawie ustawy o kontroli skarbowej również może się zdarzyć.
Zakres kontroli
Tekst ustawy o kontroli skarbowej został ujednolicony w 2004 r. Od tego czasu wprowadzono w ustawie kilka zmian, jednak główne zasady pozostały niezmienione.
Do zakresu kontroli skarbowej należy:
l kontrola rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatków stanowiących dochód budżetu państwa, a także innych należności pieniężnych budżetu państwa lub państwowych funduszy celowych, ujawnianie i kontrola niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej, a także dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów,
l kontrola celowości i zgodności z prawem gospodarowania środkami pochodzącymi z budżetu państwa, środkami państwowych jednostek budżetowych i państwowych jednostek gospodarki pozabudżetowej oraz środkami państwowych funduszy celowych, zarówno u przekazujących, jak i otrzymujących te środki,
l badanie celowości w czasie podejmowania decyzji i zgodności z prawem wykorzystania i rozporządzania mieniem państwowym, a w szczególności ujawnianie niedoborów, a także innych szkód w tym mieniu,
l kontrola źródeł pochodzenia majątku, w przypadku niezgłoszenia do opodatkowania działalności gospodarczej, a także dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów, wykonywanie szczególnego nadzoru podatkowego.
Kontrola skarbowa realizowana jest zasadniczo w dwóch formach:
l postępowaniu kontrolnym,
l wywiadzie skarbowym.
Kto do kontroli
Kontroli skarbowej podlegają zobowiązani do świadczeń pieniężnych na rzecz Skarbu Państwa lub państwowych funduszy celowych, wydatkujący środki z budżetu państwa, władający i zarządzający mieniem państwowym oraz płatnicy i inkasenci podatków i innych należności Skarbu Państwa.