comment
Artykuł
Data publikacji: 2007-05-22
Księgi jako dowód w postępowaniu podatkowym
Tylko księgom podatkowym prowadzonym rzetelnie przepisy przyznają szczególną moc dowodową. Jeśli są w nich błędy, mogą zostać uznane jedynie za zwykły dowód w sprawie.
Stan prawny na 7 maja 2007 r.
Piotr Krukowski
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
Ordynacja podatkowa przewiduje, że księgi stanowią w postępowaniu podatkowym jeden z najważniejszych dowodów. Zgodnie bowiem z art. 193 Ordynacji podatkowej, księgi podatkowe prowadzone rzetelnie i w sposób niewadliwy stanowią dowód tego, co wynika z zawartych w nich zapisów. Równocześnie organ podatkowy nie uznaje za dowód ksiąg podatkowych, które są prowadzone nierzetelnie lub w sposób wadliwy. Organ podatkowy uznaje jednak za dowód księgi podatkowe, które prowadzone są w sposób wadliwy, jeżeli wady nie mają istotnego znaczenia dla sprawy.
Najważniejszą konsekwencją nieuznania ksiąg za dowód w postępowaniu podatkowym może być ustalenie podstawy opodatkowania w drodze oszacowania i - co się z tym wiąże - określenie przez urząd skarbowy dużo wyższego podatku, niż zadeklarował to podatnik prowadzący księgi.
Definicja ksiąg podatkowych
Definicja ksiąg podatkowych przyjęta przez Ordynację podatkową jest bardzo szeroka.
Ogólną definicję ksiąg zawiera art. 3 pkt 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2006 r. nr 225, poz. 1635), który stanowi, że księgi podatkowe to księgi rachunkowe, podatkowe księgi przychodów i rozchodów, ewidencje oraz rejestry, do których prowadzenia, do celów podatkowych, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązani są podatnicy, płatnicy lub inkasenci. Zamiarem ustawodawcy było objęcie zakresem pojęciowym ksiąg podatkowych każdej z czterech kategorii wymienionych w przepisie. Kryterium wyodrębnienia poszczególnych kategorii jest prowadzenie ksiąg dla celów podatkowych. Szeroka definicja ksiąg podatkowych pozwala uniknąć każdorazowego wyliczania poszczególnych rodzajów ksiąg podatkowych w przepisach Ordynacji.
Pozostało 98% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie