Data publikacji: 2007-05-15
Jak zdobyć pieniądze na rozwój firmy
Wejście Polski do Unii Europejskiej okazało się bardzo korzystne dla rodzimych przedsiębiorców. Poza ułatwieniami w handlu, nowymi rynkami zbytu, ułatwionymi kontaktami handlowymi polskie firmy uzyskały m.in. możliwość pozyskiwania, na bardzo dogodnych warunkach, źródeł finansowania, o których dotychczas mogli jedynie pomarzyć. Ostatnie dwa lata pokazały, jak wielkie było zainteresowanie firm funduszami europejskimi i jak wiele pieniędzy zostało dobrze zagospodarowanych. W najbliższych latach, tj. 2007-2013, po raz kolejny polscy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z licznych funduszy unijnych przeznaczonych na rozwój ich firm. Tym razem jednak akcenty będą położone nieco bardziej na rozwój przedsiębiorstw nowoczesnych oraz takich, które w nowoczesność i innowacyjność chcą inwestować. Krótko mówiąc, szansę na wsparcie będą mieli ci, którzy mają „pomysł” na swój biznes i jednocześnie myślą przyszłościowo.
Stan prawny na 8 maja 2007 r.
Piotr Polański - radca prawny
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
„Poradnik” z konieczności zawiera tylko częściowe omówienie tematyki związanej z funduszami dla przedsiębiorców na lata 2007-2013. Wybraliśmy te informacje, które pomogą Państwu zorientować się w potencjalnych możliwościach oraz usystematyzują wiedzę na przedstawiony temat. Na dzień dzisiejszy brak jeszcze wielu szczegółowych wytycznych dotyczących poszczególnych programów. Mając na uwadze to, że pełne zasady rozdysponowywania i przyznawania omawianych funduszy pojawią się niebawem, o szczegółach poinformujemy Państwa w kolejnych „Poradnikach”.
Finansowanie przedsiębiorców ze środków pochodzących z UE
W pierwszej kolejności pragniemy przedstawić możliwości finansowania prowadzonej działalności gospodarczej ze środków pochodzących z Unii Europejskiej.
Jak już wspominaliśmy, lata 2007-2013 wydają się być bardzo obiecujące dla polskich firm i to nie tylko dlatego, że aktualna sytuacja i prognozy gospodarcze są sprzyjające i obiecujące. Przede wszystkim dlatego, że wiele firm będzie mogło, rzecz jasna po spełnieniu szeregu wymogów, skorzystać z bezzwrotnej pomocy przeznaczonej na ich rozwój. Zanim jednak przejdziemy do omówienia poszczególnych programów, w ramach których realizowane będą poszczególne projekty inwestycyjne, chcielibyśmy przekazać ogólne informacje dotyczące tzw. Narodowej Strategii Spójności. Jest to bardzo istotny dokument z punktu widzenia przedsiębiorców, ponieważ wskazuje, jak będą wykorzystywane w najbliższych latach fundusze z Unii Europejskiej.