Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-03-27

Rozliczanie pracy za granicą

Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zwiększyła się liczba osób wyjeżdżających w poszukiwaniu pracy lub też w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy.

Stan prawny na 1 marca 2007 r.
Monika Jurkiewicz - radca prawny
Beata Stefańska - doradca podatkowy
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
Wprawdzie Polacy, jako obywatele państwa członkowskiego Unii Europejskiej, korzystają z licznych udogodnień związanych z pracą w Unii (np. system koordynacji zabezpieczenia społecznego), ale nie można zapominać, iż nawet w krajach, które całkowicie otworzyły dla Polski rynek pracy, przyjazd w celach zarobkowych wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności rejestracyjnych. Dotyczy to czynności urzędowych w kraju docelowym, ale też trzeba pamiętać, że zanim wyjedziemy, trzeba załatwić np. sprawy związane z ubezpieczeniem społecznym czy opieką medyczną.
Celem niniejszego opracowania jest omówienie wybranych najważniejszych informacji dotyczących tych zagadnień oraz wskazanie miejsc i instytucji, w których można zasięgnąć informacji, czy też otrzymać właściwe formularze, które musimy przedłożyć później w odpowiednich urzędach za granicą.
Z emigracją zarobkową wiąże się także kwestia rozliczeń z polskimi organami podatkowymi. Samo podjęcie pracy za granicą nie zawsze uwalnia polskiego obywatela od fiskalnych obowiązków przewidzianych w państwie urodzenia i dotychczasowego zamieszkania.
Na szczęście dla emigrujących nie w każdej sytuacji Polak będzie zobowiązany do dokonania rozliczenia wynagrodzenia uzyskanego za granicą.
„Poradnik” ma na celu przedstawienie aktywności zawodowej Polaków za granicą oraz skutków tej aktywności w sferze ubezpieczeń społecznych, zdrowotnych oraz rozliczeń należności podatkowych.
Gdzie można pracować bez ograniczeń
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej zapewnia Polakom prawo do podejmowania legalnej pracy w innych państwach członkowskich.
Na razie tylko w niektórych krajach Polacy mogą pracować bez konieczności uzyskiwania zezwoleń na pracę. W pozostałych państwach członkowskich obowiązują okresy przejściowe, czyli ograniczenia w dostępie do rynku pracy. Mogą one zostać utrzymane jeszcze do 2011 r.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00