Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-02-06

Jak uratować zagrożoną firmę

W polskiej rzeczywistości gospodarczej zatory płatnicze to smutna codzienność wielu firm. Nie ma przecież nic prostszego, niż skredytować działalność przy pomocy kontrahenta. Tymczasem dzieje się często tak, że pokrzywdzona firma trafia na skraj bankructwa. Nie są to zresztą jedyne przyczyny. Niewiele osób wie jednak, jak zachować się w „podbramkowej” sytuacji. Tymczasem prawo cywilne wykształciło bardzo praktyczną i użyteczną instytucję czy raczej zbiór instytucji, określanych mianem „prawa naprawczego”. Nieco upraszczając sytuację, są to po prostu normy, które pozwalają przetrwać firmie najtrudniejszy okres i wyjść na prostą. Nie trzeba nikogo przekonywać, że znajomość tych regulacji, a nade wszystko świadomość ich istnienia mogą przesądzić o dalszej egzystencji firmy.

Stan prawny na 30 stycznia 2007 r.

Adam Malinowski

Kiedy firma jest zagrożona

Głównym celem postępowania naprawczego (art. 492-521 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze; Dz.U. nr 60, poz. 535 z późn. zm.; dalej PrUpN) i planu naprawy przedsiębiorstwa jest przywrócenie mu zdolności do konkurowania i zapewnienie dalszej działalności na rynku. Sposób naprawy (propozycje rozwiązań układowych) powinien określać restrukturyzację zobowiązań, które mogą być objęte układem, oraz stan majątku i zatrudnienia w firmie. Restrukturyzacja i obniżenie długów następuje w drodze układu zawartego na zgromadzeniu wierzycieli. Ujmując rzecz nieco prościej - chodzi o to, by - zmniejszając długi firmy - zapewnić jej dalsze trwanie. Lepiej jest bowiem, jeśli wierzyciele odzyskają część pieniędzy z widokami na pełne zaspokojenie w przyszłości, niż gdyby musieli zadowolić się jedynie kadłubową i niepełną spłatą.

Postępowanie naprawcze znajduje zastosowanie wobec firmy zagrożonej niewypłacalnością. Z takim stanem mamy do czynienia wtedy, jeżeli - pomimo wykonywania swoich zobowiązań - według rozsądnej oceny sytuacji ekonomicznej jest oczywiste, że w niedługim czasie stanie się ona niewypłacalna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00