Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-01-16

Procedura zmiany siedziby firmy

Stan prawny na 9 stycznia 2007 r.

Marta Marciniak

Obowiązki osób prowadzących działalność gospodarczą nie kończą się z chwilą wpisania nowej firmy do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Przez cały czas jej istnienia wskazane w ustawie osoby lub organy obowiązane są aktualizować informacje o przedsiębiorstwie. Odpowiednie wnioski nie powinny być składane w ostatniej chwili, ponieważ bywa to ryzykowne, zwłaszcza że ustawowe terminy są bardzo krótkie, a konsekwencje ich niedotrzymania poważne.

Najpierw do gminy

Zgodnie z obowiązującym art. 7d ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. nr 101, poz. 1178 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2006 r. nr 144, poz. 1043), przedsiębiorca obowiązany jest zgłaszać organowi ewidencyjnemu zmiany stanu faktycznego i prawnego, odnoszące się do samego przedsiębiorcy i do wykonywanej przez niego działalności gospodarczej. Właściwymi organami, którym muszą być zgłaszane zmiany, są: wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Przedsiębiorca musi dopełnić obowiązku w terminie czternastu dni od pojawienia się nowych okoliczności. Konieczność zgłoszenia zmian w gminie dotyczy: oznaczenia przedsiębiorcy, jego miejsca zamieszkania i adresu, a jeśli stale prowadzi działalność poza miejscem zamieszkania, to również adresu tego miejsca, adresu zakładu głównego i oddziału, a także określenia przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). Gmina powinna udzielić odpowiedzi w ciągu 14 dni od złożenia wniosku. W razie odmowy dokonania zmian we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej zostaje wydana decyzja administracyjna, od której stronie przysługuje prawo wniesienia odwołania do samorządowego kolegium odwoławczego. Przedsiębiorca może to zrobić w ciągu 14 dni od doręczenia takiej decyzji.

Zmiany danych w rejestrze REGON

Wszyscy przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą powinni uzyskać numer identyfikacyjny krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00