Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-01-16

Wszystko o terminach

Ze swej natury prawo funkcjonuje w pewnej czasowej przestrzeni i dotyczy zawsze konkretnego odcinka czasowego - taki charakter mają bowiem nawet stosunki prawne o charakterze ciągłym. Oczywiste jest bowiem, że z upływem czasu ulegają one rozmaitym przekształceniom. Dlatego w przepisach występują terminy, wśród których łatwo się pogubić. Wystarczy wspomnieć o tym, że inaczej działają one w prawie cywilnym, inaczej w karnym, gospodarczym, pracy czy administracyjnym. Istnieje też kilka rodzajów terminów - zawite, sądowe, procesowe itp. Różne są też skutki upływu i sposoby liczenia poszczególnych okresów. Wszystko to potrafi skutecznie utrudnić orientację i poruszanie się po meandrach przepisów. Tymczasem skutki uchybienia terminowi są bardzo poważne - począwszy od niemożności dokonania czynności, poprzez utratę uprawnienia, a na odrzuceniu pisma kończąc.

Stan prawny na 9 stycznia 2007 r.
Artur Jezierski
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
„Poradnik”, który macie Państwo przed sobą, stanowi kompendium wiedzy o terminach. Omawia w prosty i przystępny sposób zasady nimi rządzące, wskazuje na pułapki i niebezpieczeństwa związane z terminami, eksponuje nietypowe, a często spotykane w praktyce problemy. I tak zajmujemy się m.in. obliczaniem terminów w rozmaitych dziedzinach prawa, problemem soboty jako dnia wolnego, wskazujemy na kwestie związane z terminami podatkowymi i ubezpieczeniowymi, które z racji swej specyfiki stanowią zupełnie odrębną kategorię. Omawiamy też problem przedawnienia we wszelkich jego możliwych odmianach. Wszystko po to, by ułatwić Czytelnikowi sprawne i prawidłowe działanie w 2007 r.
Czym jest termin
Przez termin rozumie się ściśle określony moment czasu, a niekiedy także pewien dłuższy okres, np. dobę, miesiąc czy tydzień.
Sposób obliczania terminu może wynikać ze szczególnego przepisu, z orzeczenia sądu, decyzji organu państwowego lub czynności prawnej. W przypadku braku określonych wskazówek czy jakichkolwiek wątpliwości co do sposobu obliczania terminu należy stosować reguły interpretacyjne przewidziane w art. 111-115 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2006 r. nr 164, poz. 1166). Kodeks jasno określa zasady obliczania terminów:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00