comment
Artykuł
Data publikacji: 2007-01-02
Nowe podatki
Rola ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych bywa niedoceniana. Tymczasem w Polsce podatnikami tego podatku są tysiące firm (w tym coraz popularniejsze spółki z o.o.), a rozmaite z nim koneksje miewa niemalże każdy z nas. Zazwyczaj początek roku wiązał się z legislacyjnym trzęsieniem ziemi, a zasada ta była szczególnie skrupulatnie przestrzegana przez prawodawców w zakresie podatków dochodowych. W tym roku jest jednak inaczej - wbrew zapowiedziom podatki nie zostały kompleksowo zmienione, ale zmiany i tak są niezwykle ważne. Dlatego wzorem lat poprzednich kontynuujemy noworoczny cykl podatkowy, skupiając się na omówieniu i wskazaniu zmian w najważniejszych przepisach.
(część II)
cit 2007
Stan prawny na 1 stycznia 2007 r.
Julia Markiewicz
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
„Poradnik”, który macie Państwo przed sobą, koncentruje się na zmianach w CIT, a mają one niebagatelne praktyczne znaczenie. Tylko tytułem przykładu można wskazać, że zmieniła się definicja kosztów, inaczej dokonamy rozliczenia kosztów w czasie, zmieniły się zasady opodatkowania spółdzielni mieszkaniowych, daty ustalania przychodu, metody amortyzacji. Wreszcie pewnemu odświeżeniu uległ katalog ulg. Mamy nadzieję, że „Poradnik” pomoże Państwu prawidłowo wywiązać się z roli płatników podatku dochodowego od osób prawnych przez wyjaśnienie wątpliwości, wskazanie zalet oraz wad nowych regulacji. Dajemy przy tym Państwu praktyczną i użyteczną interpretację nowych regulacji, prezentując je na tle starego stanu prawnego, tak by można było łatwiej poruszać się po meandrach prawa.
Nowa definicja kosztów podatkowych
Od 1 stycznia 2007 r. kosztami są nie tylko te wydatki, które podatnik ponosi w celu osiągnięcia przychodów, ale również te, które ponoszone są w celu zachowania źródła przychodów.
Do końca 2006 r. kosztami uzyskania przychodów były koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem szczegółowo wymienionych wydatków nieuznawanych jako koszty podatkowe. Od 1 stycznia 2007 r. ta definicja uległa zmianie, i to z korzyścią dla podatników. Do kosztów podatkowych przedsiębiorcy będą zaliczać nie tylko te wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów, ale również te, które ponoszone są dla zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Ma to szczególne znaczenie dla tych podatników, którzy co prawda nie likwidują działalności, ale ponoszą wydatki na utrzymanie określonych obiektów (np. hal produkcyjnych). Nie osiągają w pewnej perspektywie czasu przychodów, ale wydatki na nie z całą pewnością służą zachowaniu i zabezpieczeniu źródła przychodu. Trudno więc nie uznać tego rodzaju wydatków za koszty podatkowe. W ubiegłym roku przedsiębiorca miałby problem z ich rozliczeniem. Od stycznia podobnych kłopotów już mieć nie powinien. Ustawodawca zadbał o to, by organy podatkowe nie kwestionowały tego rodzaju rozliczeń.
Pozostało 97% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka