Data publikacji: 21.11.2006
Między krus a zus
Mówi się, że jedynie pewne są w naszym życiu śmierć i podatki. W realiach polskich pewnikiem jest jednak także ZUS, a czasem KRUS. Podejmując zawodową aktywność, wprzęgamy się po prostu w systemy ubezpieczeń, w których towarzystwie będziemy na dobre i złe, do samego końca. Z tej też przyczyny warto się z nimi zapoznać. Dobrze przy tym wiedzieć, że przypisany nam na początku system możemy zmienić. Taki transfer jest bowiem możliwy, choć nie zawsze i nie wszędzie. Kiedy będzie to dopuszczalne, jakich działań to wymaga, jakie będą tego skutki - o tym wszystkim w niniejszym tekście.
Stan prawny na 7 listopada 2006 r.
Daniel Kupryjańczyk
Jakie ubezpieczenie
Zanim przejdziemy do omówienia zasad transferu z KRUS do ZUS i z ZUS do KRUS, dobrze jest zapoznać się z syntetyczną „ściągą” zawierającą najważniejsze informacje o każdym z systemów ubezpieczeń, które są przez nie realizowane. Pozwoli to bowiem łatwo i szybko przybliżyć ich istotę, a w konsekwencji uzmysłowić sobie występujące między nimi różnice. Takie też informacje zawierają poniższe tabele.
Z KRUS do ZUS
Transferowi z KRUS do ZUS musi towarzyszyć świadomość, że ubezpieczenie społeczne rolników ma charakter podrzędny w stosunku do ubezpieczenia realizowanego przez ZUS. Innymi słowy - osoba, która spełnia warunki do objęcia ją ubezpieczeniem społecznym rolników, będzie ubezpieczona w KRUS, jeśli równocześnie nie podlega jakiemukolwiek innemu ubezpieczeniu. Od tej zasady istnieje jednak wyjątek, który ze względu na swoją wagę w praktyce należy przybliżyć w pierwszym rzędzie.