Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-10-24

Wynagrodzenia i składki w rachunkowości

Rozliczając wynagrodzenia i składki oraz kwalifikując je do kosztów uzyskania przychodów, należy mieć na uwadze przepisy o rachunkowości, o ubezpieczeniach społecznych i ustaw podatkowych (PIT, CIT, VAT). Organizując ewidencję księgową, należy przyjąć jak najprostsze zasady - takie, które będą odzwierciedlały zdarzenia gospodarcze o jednorodnej treści ekonomicznej. Nie jest łatwo połapać się w gąszczu przepisów ubezpieczeniowych. Dlatego „Poradnik” pomoże Państwu w poruszaniu się po nich, wyjaśni wątpliwości i odpowie na pytania związane z ubezpieczeniami, ze zbiegiem tytułów do ubezpieczeń i rozstrzygnie inne praktyczne problemy.

Stan prawny na 17 października 2006 r.
Małgorzata Chmielewska
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
Przy tworzeniu ewidencji punktem wyjścia zawsze są konta księgi głównej oraz konta ksiąg pomocniczych. Co ważne, ewidencji wynagrodzeń i potrąceń z wynagrodzeń, w tym z tytułu ubezpieczeń społecznych, nie można traktować jako odrębnego, wyalienowanego zbioru danych. Ewidencję należy tworzyć i postrzegać łącznie, a programy finansowo-księ- gowe oraz programy „Wynagrodzenia”, „Płace” i „Płatnik” powinny wykazywać zgodne lub dające się kojarzyć dane liczbowe dla określonych tytułów i zadanych okresów. Bez względu na rodzaj programów, technik sporządzania list płac oraz deklaracji rozliczeniowych ZUS, ewidencję analityczną należy prowadzić na kontach właściwych dla poszczególnych tytułów. „Poradnik” z pewnością przybliży Państwu tematykę wynagrodzeń i składek w ujęciu rachunkowym, stanowiąc ważną pomoc w codziennej pracy.
Ewidencja analityczna
Prawidłowo zorganizowana i prowadzona zgodnie z treścią ekonomiczną ewidencja analityczna ułatwia wewnętrzne uzgodnienia i weryfikację urządzeń księgowych, obciążenie kosztów w wielkościach zrealizowanych, prawidłowe przedstawianie danych w deklaracjach CIT, PIT i ZUS, realne i wiarygodne prezentowanie majątku jednostki i źródeł jego pochodzenia (sald aktywów i pasywów), przeprowadzenie analiz ekonomicznych oraz zarządzanie jednostką.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00