comment
Artykuł
Data publikacji: 2006-10-17
Jak księgować środki trwałe
Na życzenie Czytelników piszemy o zasadach amortyzacji maszyn, urządzeń i środków transportu. W praktyce jednostki wybierają jedną z dwóch metod ich amortyzacji: amortyzację liniową lub degresywną. Omawiamy zasady amortyzowania tej grupy środków trwałych, zwracając szczególną uwagę na metodę degresywną. Przedstawiamy również zasady amortyzacji podatkowej innej grupy środków trwałych - budynków i budowli. Opisujemy także specyficzną grupę składników aktywów, czyli środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne o niskiej wartości. Wreszcie prezentujemy zasady ujmowania w ewidencji ostatniej czynności, która zazwyczaj znajduje odzwierciedlenie w księgach rachunkowych jednostki - czyli likwidacji tego środka.
Stan prawny na 25 września 2006 r.
Marian Borkowski
Jak amortyzować maszyny, urządzenia techniczne i środki transportu
Metoda liniowa jest popularna głównie dlatego, że stawki podatkowe podane w wykazie do ustaw podatkowych dotyczą amortyzacji liczonej właśnie metodą liniową.
Natomiast jednostki wybierają metodę degresywną, gdy charakter użytkowania oraz rodzaj środka trwałego uzasadnia odnoszenie w koszty na początku użytkowania większych kwot odpisów amortyzacyjnych.
Jednostka dokonuje wyboru jednej z metod amortyzacyjnych, którą stosuje do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. W przypadku metody liniowej kwotę rocznych odpisów amortyzacyjnych określa się, stosując stawki amortyzacyjne podane w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych. Przy metodzie degresywnej do obliczenia rocznej kwoty amortyzacji maszyn, urządzeń i środków transportu stosuje się stawki amortyzacyjne podwyższone o współczynnik nie większy niż 2,0. Jeśli podatnik zamieszkuje w rejonie lub na terenie gminy w województwie o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym (wymienionych w wykazie ustalonym przez Radę Ministrów) - współczynnik ten nie może przekroczyć 3,0.
ZAPAMIĘTAJ
Nie można stosować degresywnej metody amortyzacji w przypadku samochodów osobowych.
Pozostało 93% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie