Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-06-13

Dokumenty księgowe bez błędów

Nie ma księgowych, którzy nie popełniają błędów. Rzecz jednak w tym, że dobry księgowy ma świadomość istnienia obszarów, w których często pojawiają się wątpliwości co do poprawności dokumentacyjnej i ewidencyjnej. W „Poradniku” wskazujemy na niektóre zaledwie obszary, w których takie wątpliwości mogą wystąpić. Prezentujemy zagadnienia dotyczące obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz wymogi, jakie księgi te muszą spełniać wraz z przykładami poszczególnych elementów sprawozdania finansowego. Podkreślamy także szczególną rolę kontroli wewnętrznej, która ma niebagatelne znaczenie w unikaniu błędów w dokumentacji księgowej, wskazując na ich źródła. Ponadto przedstawiamy między innymi dokumentowanie i ewidencję związaną z odszkodowaniami, ubezpieczeniami, odpisami aktualizującymi wartość należności oraz specyficznymi formami rozliczeń, jakimi są kompensaty. We wszystkich tych obszarach kontrolerzy - zewnętrzni czy wewnętrzni - zwykle znajdują sporo nieprawidłowości. Wiele miejsca poświęcamy też dokumentowaniu inwentaryzacji, która jest przecież sprawdzeniem zgodności tego, co firma posiada w rzeczywistości, z tym, co jest zaewidencjonowane w księgach rachunkowych.

Stan prawny na 22 maja 2006 r.
Aneta Mazur-Jelonek
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
Przedstawione w „Poradniku” zagadnienia rachunkowości uwzględniają także aspekt podatkowy. Wynika to w szczególności z faktu dokumentowania wielu zdarzeń gospodarczych także pod kątem przepisów podatkowych.
Księgi rachunkowe
W początkowym okresie działalności mniejszych firm istnieje zwykle obowiązek prowadzenia uproszczonej rachunkowości, która jest prowadzeniem podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W miarę jednak rozwoju i wzrostu rozmiarów działalności rośnie krąg zainteresowanych sformalizowaniem metod ewidencji w podmiocie oraz zakresu tej ewidencji. Stąd pojawia się, po przekroczeniu pewnej granicy, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych.
Obowiązek czy dobrowolność prowadzenia ksiąg rachunkowych
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00