Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-05-23

Urlopy pracownicze

Praktyka wskazuje, że regulacje związane z różnego rodzaju urlopami wciąż nie do końca są jasne i budzą wątpliwości. Najwięcej problemów sprawiają nam przepisy dotyczące urlopu wypoczynkowego, a to dlatego, że w ostatnich latach były one gruntownie nowelizowane: raz z początkiem 2003 r. - zmiany dotyczyły głównie planu urlopów oraz urlopu proporcjonalnego, a następnie od 1 stycznia 2004 r., kiedy to m.in. wprowadzono zasadę udzielania urlopu w wymiarze godzinowym, z czym niektórzy pracodawcy mają kłopoty do tej pory. Ponadto pojawił się urlop na żądanie, który jest przywilejem pracownika, ale pracodawcy może całkowicie zdezorganizować pracę. Wiedza na temat urlopów przyda się zwłaszcza w przeddzień wakacji: pracownikom - aby znali swoje prawa i umieli z nich korzystać, a pracodawcom - aby praw tych nie łamali i nie narażali się na kary, ale jednocześnie nie pozwalali, aby urlopy pracowników dezorganizowały pracę.

Stan prawny na 16 maja 2006 r.
Matylda Arnold-Rogiewicz
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
Gdy już nie mamy urlopu wypoczynkowego, a chcielibyśmy wziąć sobie wolne, pozostaje urlop bezpłatny; musimy jednak zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie wiążą się z jego korzystaniem.
Szczególne uprawnienia urlopowe przysługują pracownikom (nie tylko kobietom) z racji urodzenia i wychowywania dziecka, omówimy więc zasady udzielania urlopów macierzyńskich i wychowawczych, a także prawa osób z nich korzystających. Oprócz ww. urlopów przepisy przewidują jeszcze inne - płatne lub bezpłatne - przerwy w świadczeniu pracy: urlopy szkoleniowe, okolicznościowe, dni na opiekę nad dzieckiem - warto więc wiedzieć, kiedy pracownik ma do nich prawo.
Urlop wypoczynkowy
Urlop wypoczynkowy jest świadczeniem majątkowym, które polega na zwolnieniu pracownika z obowiązku wykonywania pracy w celu wypoczynku przy jednoczesnym zapewnieniu mu za ten czas wynagrodzenia (urlopowego).
Prawo do urlopu wypoczynkowego, przeznaczonego na regenerację sił, gwarantuje pracownikowi art. 66 ust. 2 Konstytucji, a także art. 152 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2005 r. nr 167, poz. 1398), zgodnie z którym urlop powinien być coroczny, nieprzerwany i oczywiście płatny. Urlop wypoczynkowy jest prawem pracownika o charakterze osobistym, nie można się go zrzec ani komuś przekazać.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00