comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-02
Rady pracownicze
25 maja 2006 r. wchodzi w życie nowa regulacja dotycząca bezpośrednio wielu pracodawców i pracowników. Ustawa o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, bo o niej mowa, nakłada na przedsiębiorców obowiązek zakładania tzw. rad pracowników. W prywatnych firmach, które zatrudniają od 50 do 99 osób, rady będą musiały powstać najpóźniej w 2008 r. Większe firmy będą musiały utworzyć je jeszcze w tym roku.
Piotr Polański
Stan prawny na 19 maja 2006 r.
Ustawa ma na celu wdrożenie dyrektywy 2002/14/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 marca 2002 r. ustanawiającej ogólne ramowe warunki informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami we Wspólnocie Europejskiej. Dyrektywa ta ma służyć realizacji popieranej przez UE, w tym od niedawna Polskę, idei dialogu społecznego. Stwarza ramy prawne mające na celu zapewnienie zaangażowania pracowników w sprawy zatrudniającego ich przedsiębiorstwa oraz w decyzje, które ich dotyczą. Informacja i konsultacja przeprowadzona w odpowiednim czasie jest warunkiem wstępnym powodzenia restrukturyzacji i przystosowania przedsiębiorstw do nowych warunków stworzonych przez globalizację gospodarki, szczególnie w związku z rozwojem nowych form organizacji pracy.
Jak twierdzą twórcy dyrektywy, istnieje pilna potrzeba wzmocnienia dialogu i wspierania wzajemnego zaufania w przedsiębiorstwach w celu poprawy przewidywalności wystąpienia ryzyka, uelastycznienia organizacji pracy i ułatwienia pracownikom dostępu do szkoleń w przedsiębiorstwie, przy jednoczesnym utrzymaniu bezpieczeństwa, uświadamiania pracownikom potrzeby dostosowywania się do nowych wymagań, podniesienia zdolności pracowników do podejmowania środków i działań w celu zwiększenia ich zdolności zatrudniania, a także wspierania zaangażowania pracowników w działalność i przyszłość przedsiębiorstwa oraz podniesienia jego konkurencyjności.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right