comment
Artykuł
Data publikacji: 2006-04-11
Jak odzyskać dług?
Zakończenie postępowania sądowego o zapłatę to dopiero pierwszy etap odzyskania należności przez wierzyciela. Dłużnik bardzo często odmawia bowiem dobrowolnemu poddaniu się wyrokowi. W takim przypadku wierzyciel powinien wszcząć postępowanie egzekucyjne.
Stan prawny na 4 kwietnia 2006 r.
Katarzyna Wojciechowska
Czynności wierzyciela przed skierowaniem wniosku o wszczęcie egzekucji
Do wszczęcia postępowania egzekucyjnego niezbędne jest uzyskanie tytułu wykonawczego, czyli tytułu egzekucyjnego zaopatrzonego tzw. klauzulą wykonalności.
Tytułami egzekucyjnymi są:
• orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu,
• ugoda zawarta przed sądem,
• wyrok sądu polubownego lub ugoda zawarta przed takim sądem,
• inne orzeczenia, ugody i akty, które z mocy ustawy podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej,
• akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub uiszczenia innych rzeczy zamiennych, ilościowo w akcie oznaczonych, albo też obowiązek wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, gdy termin zapłaty, uiszczenia lub wydania jest w akcie wskazany,
• akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy akt określa warunki, które upoważniają wierzyciela do prowadzenia przeciwko dłużnikowi egzekucji na podstawie tego aktu o całość lub część roszczenia, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right