Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

Rozliczenia i oszczędności płacowe w firmie

Nie każdą firmę da się poprowadzić jednoosobowo. Przedsiębiorcy muszą korzystać - choćby sporadycznie - z pracy innych osób. Część z nich nie jest zadowolona z regulacji, jakie przewidują przepisy prawa pracy. Najczęściej podnoszone są zarzuty braku elastyczności, słabego przystosowania do zmieniających się potrzeb rynku pracy, a przede wszystkim: wysokie koszty zatrudnienia oraz szereg obowiązków formalnych nakładanych na pracodawcę. Dlatego właściciele firm szukają pozapracowniczych form zatrudniania, mniej kosztownych i bardziej elastycznych.

Stan prawny na 4 kwietnia 2006 r.
Małgorzata Chmielewska, Piotr Michałowski
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
„Poradnik”, który macie Państwo przed sobą, stanowi swego rodzaju przewodnik - pokazuje zarówno najczęściej wybierane metody obniżania wydatków, ale również te rzadziej wykorzystywane na rynku. W opracowaniu nie tylko charakteryzujemy każdą ze wskazanych form pod względem prawnym, ale pokazujemy też, jak właściwie dokonywać ich rozliczeń. Rozliczenia przedstawiamy na konkretnych przykładach, wskazując jednocześnie na obowiązki dokumentacyjne w tym zakresie. Znajdziecie też tu Państwo praktyczne rozwiązania najczęściej nurtujących problemów oraz rady, jak najkorzystniej zatrudnić.
Umowy cywilnoprawne
Najbardziej popularne umowy zlecenia i o dzieło są atrakcyjną alternatywą dla przedsiębiorców liczących na zmniejszenie obciążeń zarówno wobec fiskusa, jak i ZUS. Co więcej - nie trzeba wypełniać obowiązków obciążających pracodawcę, nie ma też potrzeby stosowania nadmiernie chroniących pracowników przepisów kodeksu pracy.
Generalnie przedsiębiorcy - nie bez słuszności - przyjmują, że w ogólnym rozrachunku umowy cywilnoprawne są dla nich rozwiązaniem bardziej korzystnym niż zatrudnianie na podstawie umów o pracę. Strony umów cywilnych są partnerami, nie ma tu zastosowania zasada podporządkowania. W konsekwencji przedsiębiorcy nie muszą wypełniać obowiązków pracodawcy. Przedsiębiorca nie jest zobligowany do udzielania urlopów, nie musi płacić za nadgodziny, przestój czy porę nocną. Strony mogą wpływać na kształt wzajemnych zobowiązań na podstawie zasady swobody umów. Pozycja wykonującego zlecenie czy dzieło nie podlega takiej ochronie jak pozycja pracownika. Konsekwencje tego faktu mają dwojaki charakter: po pierwsze, zleceniobiorcy są mniej przywiązani do firmy, ale z drugiej strony firmom też jest łatwiej rozstać się z nimi. Takie rozstanie jest zazwyczaj znacznie mniej obciążające kosztowo firmę niż rozstanie z pracownikiem. W przypadku umów cywilnych nie ma bowiem mowy o konieczności płacenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop czy wypłaty wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00