Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-29

Finansowe rezerwy na różne zobowiązania

Rezerwy spełniają te same warunki co zobowiązania, z tym że są to takie zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne. Istotą tworzenia rezerw jest łagodzenie ryzyka gospodarczego oraz urealnianie kosztów (i strat), a w konsekwencji wyniku finansowego osiągniętego przez jednostkę w danym okresie. Utworzenie rezerwy zmniejsza bowiem wynik finansowy jednostki. Trudnością jest w szczególności określenie tych rezerw, ponieważ przepisy zawarte w ustawie o rachunkowości są dość ogólne i należy w tej materii odwołać się do regulacji zawartych w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości nr 37 „Rezerwy, zobowiązania i aktywa warunkowe”.

Aneta Mazur
Rezerwy są pozycją sprawozdania finansowego stosunkowo często wykorzystywaną do manipulowania wynikiem finansowym, czyli rachunkowości kreatywnej. Z tego powodu zarówno twórcy, jak i odbiorcy sprawozdań finansowych powinni zwracać dużą uwagę na tę pozycję bilansu.
Zasady tworzenia rezerw na zobowiązania
Rezerwy na zobowiązania są odzwierciedleniem wynikającego z przeszłych zdarzeń obowiązku jednostki do wykonania w przyszłości określonych świadczeń. Rezerwy mogą być traktowane jako swego rodzaju zabezpieczenie części wyniku finansowego na poczet przewidywanych kosztów, strat, zobowiązań, które powstały w danym roku obrotowym, ale w rzeczywistości poniesione zostaną dopiero w następnych okresach. Kwotę tych świadczeń można wiarygodnie oszacować. Jeśli obciążenie nie jest przewidywalne i nawet w wartości szacunkowej nie można go przewidzieć, wówczas nie ma podstaw do tworzenia rezerw na zobowiązania. Z uwagi na to, że ustawa o rachunkowości nie zawiera szczegółowych wytycznych dotyczących tworzenia rezerw, należy sięgnąć do Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, które dokładnie regulują mechanizmy kreowania rezerw na zobowiązania. Rezerwy można podzielić ze względu na zakres tworzenia na:
• rezerwy na spodziewane koszty i straty,
• rezerwy na podatek dochodowy,
• rezerwy na zobowiązania spowodowane restrukturyzacją,
Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00