Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-01

Pozwy dla każdego

Nasi Czytelnicy często zwracają się do redakcji z prośbą o udzielenie wskazówek, jak sporządzić pozew do sądu, który sąd będzie właściwy i jakie opłaty z tym się wiążą. Odpowiadając na to zapotrzebowanie, prezentujemy Państwu wzory kilku pozwów i objaśnienia do nich z zakresu prawa rzeczowego, prawa rodzinnego i spadkowego.

Marta Marciniak
Adam Muszyński
W wielu wypadkach, zwłaszcza jeśli chodzi o proste sprawy, nie ma potrzeby angażowania profesjonalisty - możemy z powodzeniem poradzić sobie sami. Dobre sformułowanie pisma procesowego jest podstawą, na której możemy zbudować końcowy sukces.
Pozew o alimenty
infoRgrafika
• Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.
• Alimenty są świadczeniem okresowym, co oznacza, że są one wypłacane przez osobę zobowiązaną do ich uiszczenia co pewien czas (z reguły miesięcznie) na rzecz osoby uprawnionej. Prawo określa, kto i od kogo może domagać się wypłaty alimentów. I tak rodzice zobowiązani są do alimentacji swoich dzieci od chwili ich urodzenia. Jeżeli rodzice nie są w stanie ponieść kosztów utrzymania i wychowania dziecka, do dalszej alimentacji wobec dzieci zobowiązani są ich dziadkowie. Kiedy dzieci dorosną i są w stanie samodzielnie się utrzymać, powstaje ich obowiązek alimentacyjny względem rodziców. Do wzajemnej alimentacji zobowiązane jest również rodzeństwo.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00