Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-02-14

Wszystko o fakturach

Dokumenty VAT spełniają dwie podstawowe funkcje - informacyjną oraz kontrolną. Informacyjną, ponieważ dostarczają szczegółowych informacji o przebiegu i skutkach zdarzeń oraz procesach zachodzących w danym przedsiębiorstwie, przy czym funkcję tę spełniają niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z dużą firmą posiadającą osobowość prawną czy też z niewielkim zakładem prowadzonym jednoosobowo na własne nazwisko podatnika. Dokumenty te dostarczają przede wszystkim danych do ustalenia i rozliczenia VAT, a także wiarygodnych danych do oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Stanowią dodatkowo podstawę kontroli legalności, rzetelności i celowości dokonanych operacji, a także rzetelności danych stanowiących podstawę rozliczenia podatku od towarów i usług. Stąd właśnie mówi się o kontrolnej funkcji tych dokumentów. Skoro zatem dokumenty te odgrywają tak ważną rolę, warto zapoznać się z istotnymi zmianami dotyczącymi zakresu dokumentowania VAT.

Marek Kutarba
Stan prawny na 14 lutego 2006 r.
„Poradnik” stanowi kompendium wiedzy o fakturach, prezentując omawianą problematykę pod kątem praktyki i ewentualnych trudności i komplikacji. Omawiamy szczegółowo takie zagadnienia jak: dowody księgowe, procedury rejestracyjne, faktury niepełne, zaliczkowe, problemy dotyczące kas fiskalnych, obrotu wewnątrzwspólnotowego, rachunków i wiele innych. Wszystko po to, by uniknąć błędów w fakturach i sprawnie poruszać się w gąszczu VAT-owskich przepisów.
Faktura VAT
Faktura VAT to nie tylko dowód księgowy, ale także podstawa ustalenia wartości sprzedaży fakturowanej towarów i usług oraz VAT należnego związanego z tą sprzedażą w ewidencji podatkowej sprzedawcy, a zarazem podstawa do określenia wielkości VAT naliczonego w ewidencji podatkowej nabywcy.
Faktura jako dowód księgowy
W przypadku podatników prowadzących tzw. pełną księgowość (księgi rachunkowe), w zakresie nieuregulowanym przepisami o VAT, odpowiednie zastosowanie mają przepisy art. 20 i 21 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2005 r. nr 267, poz. 2252). Pierwszy z wymienionych artykułów określa zasady dokonywania zapisów w księgach rachunkowych miesiąca, drugi z kolei wskazuje na elementy, które powinien zawierać dowód księgowy. Pamiętajmy jednak, że „odpowiednie” stosowanie tych dwóch przepisów oznacza, że wynikające z nich zasady będą miały zastosowanie do faktur VAT w sytuacji, gdy nie są sprzeczne z przepisami o podatku od towarów i usług oraz w sposób uwzględniający specyficzne dla VAT rozwiązania.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00